Zamknij

Msza 1 listopada 2020 - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH]

30.10.2020 15:48
Msza 1 listopada 2020 - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH]
fot. SHUTTERSTOCK

Msza 1 listopada to jedno z ważniejszych nabożeństw w kościele katolickim. Podczas uroczystości we Wszystkich Świętych można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Czy msza 1 listopada 2020 jest obowiązkowa i ile trwa? Szczegółowe informacje na ten temat zamieszczamy poniżej. 

Wszystkich Świętych 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa? Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Ile trwa tego dnia nabożeństwo i jak przebiega? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy msza we Wszystkich Świętych 1.11 jest obowiązkowa.

Msza 1 listopada 2020 - czy jest obowiązkowa?

Informacji na temat tego, czy msza 1 listopada jest obowiązkowa i czy tego dnia trzeba iść do kościoła, rokrocznie na przełomie października i listopada poszukuje wielu wiernych. Kodeks Prawa Kanonicznego jasno mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Msza we Wszystkich Świętych ma charakter wyjątkowy i należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu zobowiązani są do uczestnictwa we mszy. 

Święta nakazane w Kościele katolickim w Polsce 2020 - kiedy trzeba iść do Kościoła?

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa w Polsce i na świecie, niektórzy biskupi zdecydowali się udzielić dyspensy (zwolnienia od obowiązujących przepisów prawa kościelnego w przypadkach szczególnych) wybranym diecezjom. Przykładowo dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta obowiązuje do 15 listopada w archidiecezji łódzkiej. Podobnie sytuacja przedstawia się w diecezji kaliskiej. Dyspensy udziela także katolikom diecezji poznańskiej arcybiskup Stanisław Gądecki. Duchowny apeluje też o nieorganizowanie 1 listopada dużych mszy na cmentarzach. 

1 listopada - MSZA: ile trwa i jak przebiega? [WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH]

Msza 1 listopada to jedno z ważniejszych nabożeństw w kościele katolickim. Podczas uroczystości 1 i 2 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. Najprościej tłumacząc, chodzi tu o całkowite darowanie kar dla dusz cierpiących w czyśćcu. Co więcej, wypełniając określone warunki, można uzyskać także odpust zupełny od 1 do 8 listopada za modlitewne nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny można uzyskać raz dziennie.

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta i kiedy wypadają?

Podczas mszy 1 listopada we Wszystkich Świętych kościół oddaje cześć wszystkim, którzy są już w niebie. Kościół wspomina zarówno osoby, które oficjalnie uznano za święte, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, jak i wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie. 

Wiele osób zastanawia się także, ile trwa msza we Wszystkich Świętych. Nabożeństwo tego dnia będzie trwało mniej więcej tyle, ile msza niedzielna, czyli około godziny.

Msza w Zaduszki - czy jest obowiązkowa, ile trwa i jak przebiega? [2.11]

RadioZET.pl