Zamknij

Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i czy jest obowiązkowa? [PRZEBIEG MSZY]

31.03.2021 15:14
Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i czy jest obowiązkowa? [PRZEBIEG MSZY]
fot. Karol Porwich/East News

Msza w Wielki Czwartek, nazywana Mszą Wieczerzy Pańskiej, odprawiana jest w godzinach wieczornych i upamiętnia Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Eucharystia kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Triduum Paschalne. Ile trwa msza w Wielki Czwartek i czy jest obowiązkowa? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Wielki Czwartek - msza: czy jest obowiązkowa? Ile trwa Msza Wieczerzy Pańskiej? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania oraz przedstawiamy szczegółowe informacje o Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek i jej przebieg.

Wielki Czwartek - Msza Wieczerzy Pańskiej: czy jest obowiązkowa?

Czy msza w Wielki Czwartek jest obowiązkowa? Informacji na ten temat rokrocznie na przełomie marca i kwietnia szuka wiele osób. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że w niedziele oraz w święta nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we mszy. Choć Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek ma charakter wyjątkowy, to nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa we mszy, jednak jest to zalecane. 

Msza w Wielki Czwartek odprawiana jest wieczorem i ma upamiętniać Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Eucharystia kończy okres Wielkiego Postu i zarazem rozpoczyna Triduum Paschalne. W 2021 roku Wielki Czwartek wypada 1 kwietnia.

Wielkanoc 2021 - wolne od szkoły: kiedy wielkanocna przerwa świąteczna w 2021 roku? [DATA]

Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i jak przebiega?

Wielu wiernych zastanawia się także, jak przebiega msza w Wielki Czwartek. Podczas pieśni "Chwała na wysokości" w kościele rozbrzmiewają wszystkie dzwony, które następnie zostaną wyciszone aż do Mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Dzwonki, które używane są zwyczajowo podczas eucharystii, zamienione zostają na kołatki. W ten sposób kościół wycisza się i poważnieje. Charakterystycznym elementem Mszy Wieczerzy Pańskiej jest obrzęd obmycia nóg dwunastu mężczyznom przez kapłana - ma to przypomnieć o geście Chrystusa, który obmywał nogi swoim uczniom. Zwyczaj ten obecnie praktykuje się jednak tylko w niektórych kościołach.

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Po komunii następuje złożenie życzeń oraz wręczenie kwiatów kapłanom. Następnie Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, która nazywana jest także "ciemnicą". Symbolizuje to uwięzienie Jezusa w nocy przed męką. Adoracja Sakramentu w ciemnicy odbywa się do późnych godzin nocnych, a także przez cały Wielki Piątek. Na zakończenie mszy w Wielki Czwartek zdejmuje się świece, krzyż oraz obrusy z ołtarza, co ma symbolizować obdarcie Jezusa z szat i pozostawienie go w samotności. Ołtarz będzie pozbawiony wszelkich ozdób aż do Mszy Wigilii Paschalnej.  

Wiele osób szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielki Czwartek. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, a zazwyczaj wynosi około 1,5 godziny. Msza Wieczerzy Pańskiej - jak już wspominaliśmy powyżej - odprawiana jest w godzinach wieczornych. W ten dzień księża zakładają szaty koloru białego na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy.

RadioZET.pl