Zamknij

Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]

02.04.2021 12:22
Msza w Wielki Piątek - czy jest obowiązkowa i ile trwa liturgia? [PRZEBIEG]
fot. SHUTTERSTOCK

Czy msza w Wielki Piątek jest obowiązkowa i ile trwa? Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym nie odbywa się msza święta - w ten dzień odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa. Szczegółowe informacje o tym, co dzieje się w Wielki Piątek w kościołach, można znaleźć poniżej.

Wielki Piątek - MSZA: ile trwa Liturgia Męki Pańskiej? Czy jest obowiązkowa? O której godzinie się rozpoczyna? Jak wygląda? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje o mszy w Wielki Piątek i sprawdzamy przebieg Liturgii Męki Pańskiej.

Wielki Piątek - MSZA: czy jest obowiązkowa?

Informacji na temat tego, czy msza w Wielki Piątek jest obowiązkowa, rokrocznie na przełomie marca i kwietnia szuka wielu wiernych. Na początku warto wspomnieć, że msza w Wielki Piątek nie jest odprawiana - jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odbywa się msza święta. W Wielki Piątek ma miejsce Liturgia Męki Pańskiej, która - choć ma wyjątkowy charakter - nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, że wierni w tym dniu nie są zobowiązani do uczestnictwa w liturgii, jednak jest to zalecane.  

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek odbywa się w godzinach wieczornych i upamiętnia mękę i śmierć Jezusa. Jest to drugi dzień Triduum Paschalnego i zarazem jeden z najważniejszych dni w ciągu roku. Wielki Piątek w 2021 roku wypada 2 kwietnia. W tym terminie obowiązuje post ścisły.

Msza w Wielki Piątek - ile trwa Liturgia Męki Pańskiej? [PRZEBIEG]

Jak przebiega msza w Wielki Piątek? Liturgia Męki Pańskiej ma charakter wyjątkowy. Rozpoczyna się procesją, podczas której panuje cisza. Kapłani, dochodząc przez kościół do ołtarza, kładą się na chwilę krzyżem, co jest wyrazem szczególnego uniżenia się wobec Boga. Głównym wydarzeniem podczas liturgii w Wielki Piątek jest adoracja krzyża, czyli jego uroczyste odsłonięcie, którego ksiądz dokonuje w trzech etapach, śpiewając: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata, na co wierni odpowiadają: Pójdźmy z pokłonem. Po adoracji krzyża z ciemnicy kapłan przynosi Najświętszy Sakrament i udziela komunii. Na zakończenie Liturgii Męki Pańskiej, przy dźwiękach kołatek, odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem do grobu Jezusa. Adoracja trwa do późnych godzin nocnych.

Wielkanoc 2021: DATA, TERMIN. Kiedy będą święta wielkanocne i Wielki Post?

Wielu wiernych szuka także informacji na temat tego, ile trwa msza w Wielki Piątek. Jak już wspominaliśmy powyżej - w ten dzień nie jest odprawiana msza, a Liturgia Męki Pańskiej. Czas jej trwania uzależniony jest od danej parafii, a zazwyczaj wynosi około godziny. Kapłan w tym dniu ubrany jest w szaty mszalne czerwonego koloru.

W Wielki Piątek na ulicach wielu miast odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

RadioZET.pl