Zamknij

NASA chce sięgnąć Słońca. Sonda Parker Solar Probe osiągnie prędkość 688 tys. km/h!

Redakcja
10.08.2018 19:13
NASA chce sięgnąć Słońca. Sonda Parker Solar Probe osiągnie prędkość 688 tys. km/h!
fot. NASA Sun Science mat. prasowe

Historyczna misja NASA zaczyna się już jutro, 11 sierpnia! Start sondy zaplanowano na godzinę około 1:30 polskiego czasu. NASA jak zwykle będzie transmitować wydarzenie na żywo. Wczorajsza konferencja prasowa zdradziła więcej szczegółów.

Sonda Parker Solar Probe "dotknie" Słońca

To prezent NASA na 60 urodziny. Historyczna misja ma na celu dotarcie tak blisko Słońca, jak jeszcze nigdy nam się to nie udało. Zadanie brzmi karkołomnie - temperatura na powierzchni Słońca wynosi około 5504 stopni Celsjusza, a sama gwiazda znajduje się w odległości ponad 150 milionów km od Ziemi. Sonda jest już gotowa do startu.

Zobacz także

Zobacz także

nasasunscience

NASA opublikowało także wideo, które tłumaczy podstawowe założenia misji i to, jak sonda ma pokonać napotkane trudności. Pierwszą będzie już sam start. Ze względu na pozycję Ziemi wobec Słońca naukowcy będą musieli wystrzelić sondę dokładnie w przeciwnym kierunku, aby mogła dotrzeć do celu. A to z kolei oznacza, że zużyta w trakcie misji energia będzie kosztować 55 razy więcej, niż w przypadku lotu na Marsa.

NASA zwołało specjalną konferencję prasową

W trakcie przygotowań do misji postawiono więc na redukcję pozostałych kosztów. W trakcie przeprowadzonej w czwartek 9 sierpnia specjalnej konferencji prasowej przedstawiciele NASA tłumaczyli, np. w jaki sposób udało się zapewnić aż tak szybkie tempo lotu sondy.

Szacuje się, że sonda Parker Solar Probe osiągnie prędkość około 688 tys. km/h - to rekord w historii ludzkości.

Historyczny start sondy będzie transmitowany na żywo

NASA jak zwykle zadba o to, abyście i wy mieli szansę uczestniczyć w starcie historycznej misji. Start sondy zaplanowano na sobotę 10 sierpnia, około godziny 1:30 polskiego czasu. Będzie transmitowany na żywo! Klikając w poniższe okno traficie na kanał YouTube, za pomocą którego NASA transmituje duże wydarzenia i konferencje na żywo - tam, podobnie jak na Facebooku, macie możliwość ustawienia sobie przypomnienia o rozpoczynającej się transmisji.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także