Zamknij

NASA na ratunek! Chcą odnaleźć zaginiony łazik Opportunity

Redakcja
03.09.2018 14:57
NASA na ratunek! Chcą odnaleźć zaginiony łazik Opportunity
fot. NASA Jet Propulsion Laboratory

Łazik przestał odpowiadać po potężnej burzy piaskowej, jaka miała miejsce na Marsie kilka miesięcy temu. NASA planuje misję ratunkową Opportunity. Czy ich plan się jednak powiedzie?

Łazik Opportunity zaginął

Dzielny łazik przeszedł na Marsie już wiele – przebywa tam już od niemal 15 lat. Jednak potężna burza piaskowa, która szalała na całej Czerwonej Planecie, dostrzeżona po raz pierwszy w maju 2018 roku, pokonała możliwości maszyny. Opportunity przestał odpowiadać tuż po jej przejściu i do dziś nie udało się nawiązać z nim kontaktu. Nie oznacza to jednak, że NASA zamierza się poddać i zrezygnować z prób uratowania łazika. Mają już nowy plan, jak tego dokonać. 

łazik

Zobacz także

Zobacz także

NASA planuje misję ratunkową

Łazik milczy dokładnie od 10 czerwca. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest odcięcie przez burzę źródła energii łazika, który korzystał z paneli fotowoltaicznych. A jednak coraz większe przejaśnienia nad obszarem, który zlokalizowano jako prawdopodobne ostatnie miejsce pobytu łazika, dają naukowcom nadzieję na ich ponowne odsłonięcie. Jeśli Opportunity miałby możliwość znowu naładować baterię, dałoby się skutecznie nasłuchiwać jego jakichkolwiek objawów „życia”. Za taką teorią przemawia całkiem niezły stan baterii, kiedy go ostatnio sprawdzano, a także wzrost temperatury, jaki zazwyczaj przynoszą ze sobą marsjańskie burze. Kontakt z łazikiem, kiedy okoliczności będą już sprzyjające, badacze zamierzają nawiązać za pomocą anten systemu Deep Space Network, który służy do wymiany komend i informacji z sondami planetarnymi. 

Zobacz także

Czy uda się uratować łazik Opportunity?

Łazika NASA będzie nasłuchiwać przez 45 dni. Jeśli w tym czasie nie uda się połączyć z Opportunity, może to świadczyć, że akumulator maszyny uległ uszkodzeniu. „Jeżeli w tym czasie nie uda nam się uzyskać oznak życia od Opportunity, może to oznaczać, że nagromadzony w trakcie burzy piaskowej pył oraz niska temperatura doprowadziły do poważnej usterki łazika. Na tym etapie zaprzestaniemy wprawdzie aktywnych prób kontaktu, ale na wypadek, gdyby okazało się, że to jeszcze tylko kwestia przysłonięcia paneli słonecznych, będziemy jeszcze nasłuchiwać przez kilka kolejnych miesięcy” – tłumaczył członek zespołu Jet Propulsion Laboratory, Rich Zurek.

Łazik przygotowano na podobne sytuacje, wyposażając go w kilka trybów awaryjnych, dopasowanych do rodzaju usterki. Badacze podejrzewają, że w trakcie potężnej burzy łazik przeszedł w stan niskiego poboru energii, co zapewnia mu możliwość przeczekania okresu, kiedy nie jest w stanie naładować baterii. W stanie hibernacji najważniejszą funkcją łazika staje się pokładowy zegar, dzięki któremu Opportunity wie, kiedy powinien skontaktować się z Ziemią. Jeśli uległ uszkodzeniu, maszyna może jeszcze próbować ustalić aktualną godzinę dzięki środowiskowym sygnałom, takim jak np. wzrost ilości światła słonecznego na powierzchni Czerwonej Planety. Łazik przełącza się na alternatywny tryb działania także w przypadku dłuższego braku kontaktu z naszą planetą, co jest dla maszyny również sygnałem mogącym świadczyć o uszkodzeniu jego aparatury. Wtedy teoretycznie Opportunity powinien wykonać rutynowy przegląd aktywności swoich funkcji, a także spróbować nawiązać kontakt z NASA inną drogą.

Zobacz także

Zobacz także

Co jeśli łazik Opportunity się odnajdzie?

NASA przestrzega, że nawet jeśli łazik uda się odnaleźć, trzeba przygotować się na to, że może już działać w inny sposób niż wcześniej. Długotrwała niemożność naładowania baterii mogła doprowadzić np. do uszkodzeń akumulatora. Dlatego naukowcy biorą pod uwagę, że zdobycie wystarczającej ilości danych, aby mogli zaplanować jakieś konkretne działania, może zająć co najmniej kilka tygodni. Na razie wykonali więc symboliczny ukłon w stronę fanów słynnego łazika, umożliwiając wysłanie mu wirtualnej pocztówki z życzeniami powrotu do pełnej sprawności. Trzymamy kciuki!

opportunity
fot. NASA JPL

RadioZET.pl/NASAJetPropulsionLaboratory;NASAMars/AG