Zamknij

NASA pokazała, jak wygląda asteroida Bennu. Sonda OSIRIS-Rex jest coraz bliżej celu!

Redakcja
26.08.2018 15:24
NASA pokazała, jak wygląda asteroida Bennu. Sonda OSIRIS-Rex jest coraz bliżej celu!
fot. NASA Misja OSIRIS-Rex

Wystrzelona w 2016 roku sonda OSIRIS-Rex jest coraz bliżej asteroidy Bennu, dzięki czemu i my wiemy o niej więcej. NASA pokazała nową animację asteroidy, która może uderzyć w Ziemię w 2135 roku.

Nowa animacja NASA 

Zadaniem sondy kosmicznej OSIRIS-Rex jest dotarcie do asteroidy Bennu i pobranie z niej próbek skał do dalszych badań. NASA chce ich łącznie zebrać około 2 kg. Tyle będzie im potrzebne, aby lepiej poznać skład powierzchni asteroidy i jej losy. Naukowcy bacznie obserwują Bennu, które według ich prognoz mogłaby uderzyć w Ziemię już 25 września 2135 roku, przynosząc zagładę ludzkości. Dzięki dostarczonym przez sondę danym badaczom udało się opublikować kolejną animację, pokazującą tajemniczą asteroidę.

bennu

Zobacz także

Czy asteroida Bennu uderzy w Ziemię?

NASA chce zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Mają już nawet plan, nazwany HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response). Zakłada on najpierw wysłanie w kierunku planetoidy ważącego 9 ton statku kosmicznego, który miałby spróbować zmienić tor jej lotu. Jeśli to rozwiązanie by zawiodło, sprawę załatwiłyby ładunki jądrowe. Razem z NASA nad doprecyzowaniem szczegółów awaryjnego planu pracuje też Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Jądrowego.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Sonda dotrze do planetoidy już w grudniu 2018 roku

Nie oznacza to jednak, że OSIRIS-Rex będzie mogła wylądować na powierzchni asteroidy już wtedy. Mniej więcej przez cały kolejny rok sonda będzie utrzymywać się na orbicie planetoidy, zbierając niezbędne dane. Dopiero w 2020 roku NASA podejmie próbę lądowania i zebrania potrzebnych próbek skał. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sondę z próbkami na pokładzie powitamy na naszej planecie ponownie w 2023 roku.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także