Zamknij

NASA publikuje tajemnicze zdjęcia. Czy to nowa gwiazda? [ZDJĘCIA]

Redakcja
28.02.2019 14:53
NASA publikuje tajemnicze zdjęcia. Czy to nowa gwiazda? [ZDJĘCIA]
fot. Flickr

Tajemnicze błękitne obłoki uchwycone na nowych zdjęciach NASA to nie nowa gwiazda, ale efekt uboczny jej powstania. Narodziny SVS 13 zaowocowały powstaniem kosmicznej plazmy, wyglądającej wyjątkowo efektownie na opublikowanych fotografiach. Na czym polega niezwykłe zjawisko?

NASA pokazała niezwykłe zdjęcia kosmicznej plazmy

Jeśli już irytuje was nagminne wykorzystywanie określeń typu „niezwykłe”, „unikatowe” czy też zwrotów takich jak „robią wrażenie” w odniesieniu do zdjęć publikowanych przez NASA, nic na to nie poradzimy. One naprawdę robią wrażenie! Gęste obłoki kosmicznej materii to nic innego, jak plazma powstała w wyniku narodzin nowej gwiazdy, ochrzczonej przez naukowców roboczo SVS 13. Uchwycona na fotografiach nie tylko fascynuje żywą barwą, ale i rozmiarami. 

Zobacz także

Zobacz także

hubble
fot.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

NASA świętuje narodziny nowej gwiazdy

„Gwiazdy rodzą się w ciemnych chmurach gazu i pyłu. Ich tworzenie się to energiczny proces, a nowo utworzone gwiazdy mogą wysyłać świetnej jakości obraz świateł zwanych obiektami Herbiga-Haro. Obiekty te tworzą strumienie gorącego gazu wypluwanego przez nowo narodzoną gwiazdę, zderzając się z otaczającą materią przy dużych prędkościach. Na tym zdjęciu te pięć obiektów można zobaczyć w górnym środku jako jasne, niebieskie smugi, które oddalają się od gwiazdy, która wytworzyła je z prędkością 241 tys. kilometrów na godzinę, w kierunku górnej lewej strony. Od momentu rozpoczęcia i wdrożenia teleskopu Hubble'a w kwietniu 1990 roku nasza wizja wszechświata i naszego miejsca w nim nigdy nie była taka sama” – tłumaczy NASA.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a to wciąż urządzenie, na którym naukowcy polegają w największej mierze. Choć udany start pracy teleskopu TESS również budzi wielkie nadzieje, na takich następców Hubble'a jak Gigantyczny Teleskop Magellana czy  Teleskop TMT (Thirty Meter Telescope), który dzięki historycznemu wyrokowi sądu powstanie jednak na górze Mauna Kea na Hawajach, trzeba będzie jeszcze poczekać. Warto wspomnieć też o niesławnym już  Teleskopie Jamesa Webba, którego oddanie ciągle się opóźnia. Tym razem nowy teleskop ma być gotowy w 2021 roku. O ile termin znowu nie zostanie zmieniony...

RadioZET.pl/źródło:Mashable;NASA/AG

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także