Zamknij

Na świat przyszły pierwsze kopie sklonowanego psa

Redakcja
28.11.2017 11:36
Na świat przyszły pierwsze kopie sklonowanego psa
fot. inverse.com (Na zdjęciu od lewej: Snuppy, jeden z jego klonów, psia surogatka)

Celem eksperymentu jest sprawdzenie, czy następne pokolenia rodzących się tym sposobem zwierząt nie będą miały problemów ze zdrowiem związanych z wadami genetycznymi.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego postanowili sprawdzić, czy kolejne pokolenia sklonowanych psów będą posiadać te same problemy ze zdrowiem lub choroby genetyczne - wprawdzie badania nad klonowaniem zwierząt prowadzone są już od ponad dwudziestu lat, ale jeszcze nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Eksperyment bazuje na materiale genetycznym zapewnionym przez psa o imieniu Tai, który dożył 12. roku życia i zmarł na raka. Jego klon - Snuppy, natomiast dożył 10. roku życia i również zmarł na nowotwór, ale nie jest wiadome, czy powodem była wada genetyczna.

Nowo urodzone szczeniaki są więc kopią kopii psa imieniem Tai. Materiał genetyczny jednak pochodzi od Snuppy'ego i został pobrany, gdy ten miał 5 lat.

Niestety jeden z czterech szczeniaków zmarł z powodu biegunki (nie potwierdzono jej przyczyny), a trzy pozostałe są w pełni sił i dobrze się rozwijają. Naukowcy teraz będą zajmować się psami i obserwować ich dalszy rozwój i stan zdrowia.

Na finalne efekty tego eksperymentu przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać - kilka psich pokoleń.

Zagłosuj

Jesteś za prowadzeniem takich eksperymentów?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/inverse.com/AM

Sprawdź swoją wiedzę technologiczną w naszym specjalnym Quizie:

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?
Rozwiąż quiz

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?

QUIZ: Która z tych technologii jest starsza?
Co było pierwsze?

Co było pierwsze?