Nabożeństwa majowe: kiedy i dlaczego sprawuje się majówki? Jak wyglądają nabożeństwa?

29.04.2019 13:15

Nabożeństwo majowe: co to jest majówka w Kościele? Dlaczego się ją sprawuje? Jak wygląda majówka? Odpowiadamy na pytania dotyczące nabożeństwa, które już na początku maja będzie odprawiane w wielu kościołach w Polsce. 

Nabożeństwa majowe: kiedy i dlaczego sprawuje się majówki? Jak wyglądają nabożeństwa? fot. pixabay.com

Nabożeństwo majowe: co to jest majówka w Kościele? Dlaczego się ją sprawuje? Jak wygląda majówka? U nas znajdziecie odpowiedzi na temat zbliżających się nabożeństw majowych w Kościołach.

>> Majówka 2019 - kiedy wypada długi weekend majowy i jak wziąć urlop? [KALENDARZ]

Nabożeństwo majowe: co to jest majówka w Kościele? Dlaczego się ją sprawuje?

Od początku maja w Kościele katolickim sprawuje się nabożeństwa majowe, czyli tzw. majówki. To modlitwa poświęcona Maryi, którą odmawia się zarówno w świątyniach, ale także przy przydrożnych krzyżach, figurach i kapliczkach Matki Bożej.

Majówki sprawuje się na przełomie zimy i lata, co ma symbolizować zwycięstwo życia nad śmiercią, o którym Kościół przypomina w trakcie świąt Wielkiej Nocy.

W Polsce majówki rozpowszechnił Michał Drohojowski, który w 1769 r. wydał w Przemyślu książeczkę „Miesiąc maj, czyli Maryi poświęcony”. Pierwsze nabożeństwo majowe na terenie naszego Kralu odprawili jezuici w 1838 roku w Tarnopolu. W 1850 roku Karol Antoniewicz Bołoz napisał we Lwowie pieśń „Chwalcie łąki umajone”, którą śpiewa się do dnia dzisiejszego w trakcie nabożeństw majowych. Do obchodzenia majówek zachęcał św. Jan Paweł II.

>> Pogoda na majówkę 2019 - słonecznie czy deszczowo? [MAZURY, ZAKOPANE, WARSZAWA, MORZE]

Nabożeństwo majowe: jak wygląda majówka?

Majówki, czyli nabożeństwo odprawiane w maju w Kościele katolickim ku czci Matki Bożej, to msze święte, w trakcie których odmawia się lub odśpiewuje Litanię Loretańską oraz modlitwę Pod Twoją Obronę.

>> Majówka 2019 - Warszawa: wydarzenia, koncerty, imprezy. Co robić i gdzie iść?

Do kiedy trwają nabożeństwa majowe?

Majówki trwają zazwyczaj do końca maja. Jednak, w niektórych regionach Polski, np. na Dolnym Śląsku i wschodzie Polski, nabożeństwa te odbywają się również w czerwcu. 

>> 1 maja - Święto Pracy 2019: kiedy, jak i dlaczego jest obchodzone w Polsce?
 

RadioZET.pl/Karmel.pl/PZ

Oceń