Zamknij

Nadia Murad - kim jest zdobywczyni Pokojowej Nagrody Nobla 2018?

Redakcja
05.10.2018 15:32
Nadia Murad
fot. FREDERICK FLORIN/AFP/East News

Nadia Murad i Denis Mukwage zostali uhonorowani Pokojową Nagrodą Nobla 2018. Nagrodzono ich za walkę z przemocą seksualną. W rywalizacji o odznaczenie "pokonali" 331 kandydatów, takich jak nawet Donald Trump i Kim Jong Un.

Nadia Murad: kim jest laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2018?

Nadia Murad to 25-letnia dziś ofiara Państwa Islamskiego. Urodziła się w 1993 w Kaudżu. To iracka działaczka społeczna, jazydka, od 2016 ambasadorka dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi. W sierpniu 2014 r., po ataku ISIS została porwana i przez trzy miesiące więziona przez bojowników i systematycznie gwałcona. Podjęła dwie próby ucieczki i druga okazała się skuteczna. Od 2015 roku mieszka wraz z siostrą w Niemczech, korzystając z ochrony służb tego kraju. W Iraku straciła matkę i sześciu braci.

Kim jest Denis Mukwege? Drugi zdobywca Pokojowej Nagrody Nobla 2018?

W grudniu 2015 r. postanowiła po raz pierwszy zabrać głos i opowiedzieć o tym, co ją spotkało. Publicznie wypowiedziała się przed Radą Bezpieczeństwa ONZ. Był to początek jej działalności społecznej. Od tego czasu podróżuje, wygłasza prelekcje o sytuacji cywilów na terenach objętych walkami z ISIS oraz działa na rzecz pomocy uciekinierom z tych terenów.
Już w 2015 roku rząd Iraku nominował ją do pokojowej nagrody Nobla. Z kolei magazyn Time zaliczył ją do stu najbardziej wpływowych ludzi. Ponadto, na jej koncie jest już także nagroda im. Vaclava Havla, którą otrzymała w 2016 roku, a także Nagroda Sacharowa przyznaną przez Parlament Europejski. 14 listopada wraz z innymi kobietami została wyróżniona tytułem Women of the Year magazynu „Glamour”.

Pod jej imieniem działa dziś organizacja pozarządowa, która walczy o prawa prześladowanych mniejszości i narodów – Nadia’s Initiative.

Nadia Murad: "Ostatnia dziewczyna"

O Nadii Murad i jej wstrząsających przeżyciach powstała już książka, zatytułowana "Ostatnia dziewczyna. O mojej niewoli i walce z Państwem Islamskim". Nadia dokładnie opisuje swoje losy i piekło, z którego udało się jej uciec.

"W pierwszej części jej powieści możemy bliżej przyjrzeć się jej religii, strukturze społecznej w której żyła, wyznawanym zasadom i życiu na ziemiach północnego Iraku. Chociaż mieszkała w wiosce, w której to mężczyźni dominowali w stosunkach rodzinnych i społecznych, to jednak kobiety traktowane były z szacunkiem. Nikt z jej rodziny (ani okolicznych mieszkańców) nie był przygotowany na najazd Państwa Islamskiego. Była ona świadkiem masowej zagłady, wielu porwań, fizycznej przemocy (zarówno fizycznej, jak i psychicznej), której dopuścili się dżihadyści. Bardzo szczegółowo autorka opisuje swój czas oraz ucieczkę z niewoli, a także swoje dalsze losy – głównie działania podejmowane przez nią na rzecz ochrony praw człowieka" - czytamy w krótkiej recenzji w serwisie Kulturka.pl.

RadioZET.pl/Kulturka.pl/Wikipedia/SA