Zamknij

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny - kto wygrał i kim jest laureat?

Karolina Piotrowska
07.10.2019 13:53
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2019 - kto wygrał i kim jest laureat?
fot. mat. prasowe / The Nobel Committee for Physiology or Medicine. Illustrator: Mattias Karlén

Nagroda Nobla 2019 w dziedzinie medycyny została już przyznana. W poniedziałek, 7 października dowiedzieliśmy się, do kogo trafiło to prestiżowe wyróżnienie. W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat oraz kim jest laureat Nagrody Nobla 2019 z medycyny i za jakie osiągnięcia otrzymał nagrodę.

Kto wygrał Nagrodę Nobla z medycyny 2019, kim jest laureat i jakie osiągnięcia ma już na swoim koncie? Za co otrzymał Nobla z medycyny w 2019 roku? Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. Sprawdzamy, kto wygrał Nagrodę Nobla 2019 w dziedzinie medycyny.

Nagroda Nobla 2019 z fizyki - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Nagroda Nobla 2019 - MEDYCYNA: kto wygrał?

W 2019 roku Nagroda Nobla z medycyny została przyznana zespołowi aż 3 osób. Naukowcy podzielą się po równo nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro). 

Nagrodę Nobla 2019 w dziedzinie medycyny otrzymali William G. Kaelin Jr., Sir Peter J. Ratcliffe i Gregg L. Semenza za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu.

Odkrycie tegorocznych noblistów "ma fundamentalne znacznie w fizjologii i utorowało drogę dla nowych obiecujących strategii walki z anemią, nowotworami i wieloma innymi chorobami", napisał Komitet Noblowski. 

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny 2019 - kim jest?

Sir Peter J. Ratcliffe, William G. Kaelin Jr i Gregg L. Semenza zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nobel trafił do Brytyjczyka i dwóch Amerykanów za zidentyfikowanie molekularnych mechanizmów, które regulują w komórkach aktywność genów w odpowiedzi na zmieniające się stężenie tlenu w otoczeniu - ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. 

Laureata Nagrody Nobla 2019 w dziedzinie medycyny ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, a ustanowione zostało ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

RadioZET.pl/TVN24/KP