Zamknij

Nagroda Nobla 2019 z chemii - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Karolina Piotrowska
09.10.2019 12:01
Nagroda Nobla 2019 z chemii - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?
fot. mat. prasowe / Niklas Elmedhed. Nobel Media

Nagroda Nobla 2019 z chemii została już przyznana. W środę, 9 października poznaliśmy kolejnych laureatów tej prestiżowej nagrody. W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat oraz kim są laureaci Nagrody Nobla 2019 z chemii i za jakie osiągnięcie otrzymali nagrodę.

Nagroda Nobla z chemii 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i jakie osiągnięcia mają już na swoim koncie? Za co otrzymali Nobla z chemii w 2019 roku? Wyróżnienie od lat przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. W poniższym artykule przedstawiamy, kto wygrał Nagrodę Nobla 2019 z chemii.

Nagroda Nobla 2019 z chemii - kto wygrał i za jakie osiągnięcia?

W 2019 roku Nagroda Nobla z chemii została przyznana łącznie aż 3 osobom. Naukowcy podzielą się nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro). 

Nagrodę Nobla 2019 z chemii otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za wynalezienie akumulatorów litowo-jonowych.

Laureaci Nagrody Nobla 2019 z chemii - kim są?

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino zostali laureatami Nagrody Nobla 2019 z chemii. Nobel trafił do naukowców pochodzących z Ameryki, Wielkiej Brytanii i Japonii - ogłosił w środę w Sztokholmie Komitet Noblowski. 

John B. Goodenough to amerykański fizyk i specjalista inżynierii materiałowej. Od 1986 związany jest z University of Texas at Austin. Miał znaczący wkład w wynalezienie akumulatorów litowo-jonowych. Był między innymi laureatem Japan Prize (2001), Enrico-Fermi-Preis (2009), Charles Stark Draper Prize (2014).

M. Stanley Whittingham jest angielsko-amerykańskim chemikiem. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, a obecnie zajmuje stanowiska profesora chemii i dyrektora Instytutu Badań Materiałowych i programu Inżynierii Materiałowej na Uniwersytecie Binghamton, który jest częścią Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku.

Akira Yoshino to japoński chemik, członek Asahi Kasei Corporation i profesor Uniwersytetu Meijo.

Z racji tego, że akumulatory litowo-jonowe są jednymi z najlżejszych, są one stosowane przede wszystkim we wszelkiego rodzaju sprzęcie elektronicznym. Obecnie najczęściej wykorzystuje się je w laptopach, telefonach komórkowych oraz innych urządzeniach przenośnych.

Laureata Nagrody Nobla 2019 ogłasza w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, a ustanowione zostało ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

RadioZET.pl/KP