Zamknij

Nagroda Nobla 2019 z ekonomii - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali nagrodę?

Karolina Piotrowska
14.10.2019 12:23
Nagroda Nobla 2019 z ekonomii - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali nagrodę?
fot. mat. prasowe / The Nobel Prize in Physics 2019

Nagroda Nobla 2019 z ekonomii została już przyznana. W poniedziałek, 14 października poznaliśmy kolejnych laureatów nagrody, która potocznie nazywana jest Noblem w dziedzinie ekonomii. W poniższym artykule zebraliśmy szczegółowe informacje na temat oraz kim są laureaci Nagrody Nobla 2019 z ekonomii i za jakie osiągnięcia otrzymali wyróżnienie.

Nagroda Nobla z ekonomii 2019 - kto wygrał, kim jest laureat i jakie osiągnięcia ma już na swoim koncie? Za co otrzymał Nobla z ekonomii w 2019 roku? Wyróżnienie od lat przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. W poniższym artykule przedstawiamy, kto wygrał Nagrodę Nobla 2019 z ekonomii.

Literacka Nagroda Nobla 2019 - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Nagroda Nobla 2019 z ekonomii - kto wygrał i za jakie osiągnięcia?

W 2019 roku tzw. Nagroda Nobla z ekonomii została przyznana łącznie aż 3 osobom. Wyróżnieni podzielą się nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro). 

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.

Nagrodę Nobla 2019 z ekonomii otrzymali: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer za "za eksperymentalne podejście do łagodzenia ubóstwa na świecie".

"Ponad 700 milionów ludzi nadal utrzymuje się z bardzo niskich dochodów. Każdego roku około pięciu milionów dzieci poniżej piątego roku życia nadal umiera na choroby, którym często można było zapobiec lub wyleczyć za pomocą niedrogich metod leczenia. Połowa dzieci na świecie nadal opuszcza szkołę bez podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia" - czytamy w komunikacie komisji.

Laureat Nagrody Nobla 2019 z ekonomii - kim jest?

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami Nagrody Nobla 2019 z ekonomii. Wyróżnienie ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. 

Abhijit Vinayak Banerjee to Amerykanin pochodzenia hinduskiego, ekonomista i profesor na uczelni Massachusetts Institute of Technology. 

Esther Duflo to francusko-amerykańska ekonomistka pracująca na MIT. Odegrała wiodącą rolę w szerokiej popularyzacji eksperymentów terenowych w ekonomii.

Michael Robert Kremer to amerykański ekonomista, który obecnie związany jest z Uniwersytetem Harvarda, gdzie jako profesor wykłada przedmioty związane z tematyką społeczeństwa rozwijającego się.

Pokojowa Nagroda Nobla 2019 - kto dostał i kim jest laureat? [Abiy Ahmed Ali]

Laureata Nagrody Nobla 2019 z ekonomii ogłosił w poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Dokładniej jest to Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych. Do 2016 roku przyznano 48 nagród, którymi wyróżniono 78 laureatów. Najwięcej nagród (7) przyznano w dziedzinie makroekonomii. Najwięcej laureatów (10) pochodziło z University of Chicago.

Oryginalna Nagroda Nobla przyznawana jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, a ustanowiona została ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

RadioZET.pl/Business Insider/KP