Zamknij

Nagroda Nobla 2019 z fizyki - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Karolina Piotrowska
09.10.2019 10:35
Nagroda Nobla 2019 z fizyki - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?
fot. mat. prasowe / The Nobel Prize in Physics 2019

Nagroda Nobla 2019 z fizyki została już przyznana. We wtorek, 8 października poznaliśmy kolejnych laureatów tej prestiżowej nagrody. W poniższym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat oraz kim są laureaci Nagrody Nobla 2019 z fizyki i za jakie osiągnięcia otrzymali nagrodę.

Nagroda Nobla z fizyki 2019 - kto wygrał, kim jest laureat i jakie osiągnięcia ma już na swoim koncie? Za co otrzymał Nobla z fizyki w 2019 roku? Wyróżnienie od lat przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości. W poniższym artykule przedstawiamy, kto wygrał Nagrodę Nobla 2019 z fizyki.

Nagroda Nobla 2019 z chemii - kto wygrał, kim są laureaci i za co otrzymali Nobla?

Nagroda Nobla 2019 z fizyki - kto wygrał i za jakie osiągnięcia?

W 2019 roku Nagroda Nobla z fizyki została przyznana łącznie aż 3 osobom. Naukowcy podzielą się nagrodą w wysokości 9 mln koron szwedzkich (ok. 830 tys. euro). 

Nagrodę Nobla 2019 z fizyki otrzymali astrofizycy: James Peebles za teoretyczne odkrycia w dziedzinie kosmologii oraz zespół w składzie Michel Mayor i Didier Queloz za odkrycie pierwszej planety pozasłonecznej, krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

Laureat Nagrody Nobla 2019 z fizyki - kim jest?

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz zostali laureatami Nagrody Nobla 2019 z fizyki. Nobel trafił do astrofizyków z Kanady i Szwajcarii za  m.in. wytłumaczenie ewolucji kosmosu. Dzięki ich odkryciom na zawsze zmieni się nasze pojęcie o wszechświecie - ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. 

Philip James Edwin Peebles (Jim Peebles) to kanadyjski astronom i kosmolog. Studiował na University of Manitoba, gdzie uzyskał stopień BSc. W 1958 roku przeniósł się na Uniwersytet Princeton, gdzie w 1962 roku uzyskał stopień doktora. Z tą uczelnią związał całą swoją karierę naukową. Zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, rozwijając modele Wielkiego Wybuchu.

Michel G.E. Mayor to szwajcarski astronom, profesor na wydziale astronomii na Uniwersytecie Genewskim. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Lozannie, w 1971 roku uzyskał stopień doktora astronomii na Uniwersytecie w Genewie. Pracował w licznych ośrodkach astronomicznych, m.in. Europejskim Obserwatorium Południowym. W 1995 roku odkrył, wraz z Didierem Quelozem, pierwszą pozasłoneczną planetę 51 Pegasi b, okrążającą podobną do Słońca gwiazdę 51 Pegasi.

Didier Queloz to szwajcarski astronom. W 1990 ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Genewie, w 1995 uzyskał tam tytuł doktora. 

Laureata Nagrody Nobla 2019 z fizyki ogłosił we wtorek w Sztokholmie Komitet Noblowski. Wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, a ustanowione zostało ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu, Alfreda Nobla.

RadioZET.pl/KP