Zamknij

Nagrody Nobla. Wyróżnienie z fizyki dla 3 naukowców za fale grawitacyjne

Redakcja
03.10.2017 12:45
Nagrody Nobla. Wyróżnienie z fizyki dla 3 naukowców za fale grawitacyjne
fot. Twitter / @NobelPrize

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki przyznano trzem naukowcom, którzy wnieśli istotny wkład do rozwoju detektora LIGO i obserwacji fal grawitacyjnych.

Nagroda Nobla 2017 w dziedzinie osiągnięć w fizyce została przyznana trójce naukowców - Rainerowi Weissowi, Barry'emu C. Barishowi oraz Kipowi S. Thorne'owi.

Nagroda została przyznana za "decydujący wkład w rozwój detektora LIGO i obserwacji fal grawitacyjnych". To właśnie dzięki trójce uczonych możliwa była obserwacja zmarszczek czasoprzestrzeni i fal grawitacyjnych, które dotarły na Ziemię w wyniku zderzenia dwóch czarnych dziur około miliarda lat temu. Zebrane dane przez detektor fal grawitacyjnych LIGO (Laser Interferometer Gravitational Wave Observatory) we wrześniu 2015 roku umożliwiło potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych, jak i samych czarnych dziur.

Wcześniej przewidywaliśmy, że nagroda może trafić w ręce Polaka - prof. Andrzeja Trautmana, który w latach 50. i 60. udowodnił, że fale w ogóle istnieją, a także można wykryć ich oddziaływanie. Niemniej jednak serdecznie gratulujemy wyróżnionej trójce naukowców i dziękujemy za tak istotny wkład w rozwój nauki.

Zagłosuj

Uważasz, że trójka naukowców zasłużyła na Nagrodę Nobla?

Liczba głosów:

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

QUIZ. Który z tych telefonów jest starszy?
Rozwiąż quiz

QUIZ. Który z tych telefonów jest starszy?

QUIZ. Który z tych telefonów jest starszy?