Zamknij

Najlepsze miejsce do pracy w USA? Amerykanie wiedzą, na jakich warunkach chcą być zatrudniani

Redakcja
22.08.2018 18:09
Najlepsze miejsce do pracy w USA? Amerykanie wiedzą, na jakich warunkach chcą być zatrudniani
fot. Pixabay

Amerykanie wybrali najlepsze firmy do pracy w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru były dodatkowe benefity, zapewniane w miejscu pracy. A jak wygląda to w Polsce?

Najlepsze miejsca do pracy w USA

Okazuje się, że jednymi z najważniejszych kwestii w miejscu zatrudnienia są dla amerykanów elastyczne godziny pracy, nielimitowane dni urlopowe oraz...opłacane przez firmę karnety na siłownię. To właśnie dodatkowe benefity zachęcają pracowników najbardziej do wybrania konkretnej firmy. Co ciekawe, na szczycie listy znalazły się relatywnie niewielkie firmy - do udziału w badaniu zaproszono ich łącznie ponad 1800. Za najlepsze miejsca do pracy w Stanach Zjednoczonych uznano głównie firmy z branży IT oraz reklamowej. Całość zestawienia znajdziecie na stronie magazynu INC., który jest autorem specjalnego raportu.

Zobacz także

Zobacz także

Co sprawia, że firma jest idealnym miejscem do pracy?

Przy okazji tworzenia rankingu pracowników firm poproszono o określenie swojego poziomu zaangażowania w pracę. Tegoroczna edycja wskazuje na to, że amerykanie wkładają coraz więcej wysiłku w swoje obowiązki. Aż 74,2% respondentów nazwało swój poziom zaangażowania "bardzo wysokim". W ubiegłym, 2017 roku taką odpowiedź wybrało 72,1% uczestników badania. W zamian za pracę wysokiej jakości respondenci oczekiwali jednak odpowiednich warunków. Ważną kwestią tradycyjnie było ubezpieczenie zdrowotne, zapewniane przez pracodawcę. 13 z wyróżnionych firm oferowało także usługi medyczne w miejscu pracy - takie rozwiązanie respondenci chwalili szczególnie, podobnie jak zapewnianą w miejscu pracy opiekę nad ich dziećmi. To ostatnie gwarantował tylko 3 firmy z aż 285 wyróżnionych miejsc pracy. Kolejnym zdrowotnym benefitem, wysoko cenionym przez pracowników była nielimitowana ilość płatnych dni wolnych, oferowana przez 49% firm ze wszystkich nagrodzonych.

Zobacz także

bestebest

Rośnie zaangażowanie pracowników ale i wymagania

To nie koniec oczekiwań, jakie mają amerykańscy pracownicy wobec swoich firm. Wysoko cenione są zwłaszcza opłacane przez firmę grupowe wyjazdy integracyjne. 3-4 dniowe wycieczki w egzotyczne kierunki mają w założeniu łączyć obowiązki pracownicze z czasem wolnym, poświęcanym na zacieśnianiu więzi w zespole. Jedna z wyróżnionych w rankingu firm zabrała wszystkich swoich 73 pracowników na...islandzki Rejkiawik. Podobne wyjazdy organizuje 159 firm ze wszystkich wyróżnionych. Dobre intencje pracodawców, zapewniającym takie usługi swoim pracownikom, jak zakupy z dostawą do domu czy pralnię, doceniają pracownicy 35 miejsc pracy. Z kolei 56 firm płaci zwraca swojemu personelowi koszty dotarcia z i do pracy. Płatny urlop (w tym również tacierzyński!) to już na szczęście coraz bardziej powszechny standard - oferuje go około 75% wszystkich biorących udział w badaniu firm.

pracaaaaaaa

Zobacz także

Płatna drzemka w pracy? Takie rzeczy tylko w Ameryce

Ważnym czynnikiem, wpływającym na ocenę miejsca pracy jest także dla amerykanów jego transparentność. Jedna z wyróżnionych firm osiągnęła ją dzięki polityce pełnej otwartości i przepływu informacji. Co ciekawe, pracownicy mają np. dostęp do informacji o wysokości wynagrodzeń poszczególnych osób. Budowanie przyjaznych relacji z pracownikami mają też ułatwić takie nowinki jak lodówki z firmowymi napojami (również alkoholowymi), czy miejsca na...szybką drzemkę w trakcie wymagającego dnia.

transparent

Zobacz także

Niektórym przepytywanym pracownikom firmowe piwo nie było jednak tak bardzo potrzebne do szczęścia, jak możliwość zostania udziałowcem firmy, w której pracują. 120 firm ze wszystkich wyróżnionych ma kilka wariantów pakietów akcji dla swojego personelu. Zdecydowana większość proponuje jednak inne benefity, w postaci np. darmowych posiłków lub możliwości codziennego zabierania ze sobą do pracy ukochanego zwierzaka.

udziałowcy

Najlepsze miejsca do pracy w Polsce

A jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Polsce? Nasz kraj nadal boryka się z wieloma problemami na tym polu. Jednak równie wielu pracowników chwali swoich pracodawców, a coraz więcej firm stara się oferować stabilne warunki zatrudnienia oraz dodatkowe, atrakcyjne benefity. Organizacja Great Place To Work zorganizowała już w 2018 roku kolejną edycję swojego rankingu, w którym wyłoniono najlepsze miejsca do pracy w Polsce. Oto pierwsza dwunastka!

polska12

RadioZET.pl/źródło:INC.;GreatPlaceToWork/AG

Zobacz także