Zamknij

Namiastka Marsa w Starachowicach. Po co powstało plenerowe pole jak na Czerwonej Planecie?

Redakcja
09.10.2018 17:53
Namiastka Marsa w Starachowicach. Po co powstało plenerowe pole jak na Czerwonej Planecie?
fot. Facebook/European Rover Challenge

Marsjańskie pole przygotowano z myślą o nietypowych zawodach naukowych European Rover Challenge. W jaki sposób naukowcom udało się odtworzyć warunki panujące na Czerwonej Planecie na Ziemi?

Marsjańskie pole w Starachowicach

Nie do końca dowierzacie szumnym zapowiedziom o zbliżającym się podboju Czerwonej Planety przez mieszkańców Ziemi? Namiastkę Marsa możecie obecnie znaleźć w znajdujących się pod Kielcami Starachowicach. Zbudowano tam plenerowe marsjańskie pole, w miarę wiernie odtwarzające oryginalny skład gleby innej planety. W ten sposób miejscowość przygotowywała się na nadchodzące zawody łazików European Rover Challenge, które odbyły się w połowie września 2018 roku na terenie miejscowego Muzeum Przyrody i Techniki. "Przygotowaliśmy specjalną ziemię, która ma kolor rdzawy i ma podobną zawartość hematytu - czyli tlenku żelaza - jak na Marsie"- ziemia pochodzi z lokalnej kopalni, a z racji swojej twardości i ciężaru na co dzień jest wykorzystywana przeważnie jako podkład do budowy dróg. 

łazik

Zobacz także

Zobacz także

European Rover Challenge 2018

Impreza przyciąga fanów nie tylko przemysłu kosmicznego, ale i samej astronomii oraz inżynierii. Przygotowane przez zespoły złożone z młodych odkrywców modele łazików to wcale nie amatorskie konstrukcje...

Zobacz także

Po zawodach pas przygotowany z myślą o zawodach trzeba było odpowiednio zabezpieczyć. "Nie możemy dopuścić, aby zwietrzelina dolomitowa przedostała się poza teren zawodów. To zalecenie konserwatora. Przez cały czas do następnych zawodów tor będzie przykryty" - tłumaczył w rozmowie z PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM im. Jana Pazdura w Starachowicach Tomasz Kordeusz.

mars

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Zobacz także