Zamknij

Narodowe Czytanie 2018 - "Przedwiośnie": data, program [WARSZAWA]

Redakcja
30.08.2018 15:04
Narodowe Czytanie 2018 - "Przedwiośnie": data, program [WARSZAWA]
fot. Wikimedia Commons

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Warszawie odbędzie się w tym roku już po raz siódmy. Sprawdzamy, jak zapowiada się program i obsadę tegorocznej edycji Narodowego Czytania w Warszawie.

Narodowe Czytanie 2018 w Warszawie - program, data, miejsce i inne informacje. Sprawdzamy szczegóły akcji czytania "Przedwiośnia" w stolicy. Gdzie i o której godzinie odbędzie się Narodowe Czytanie 2018 z udziałem Prezydenta RP?

Narodowe Czytanie 2018 - "Przedwiośnie"

Lekturą tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie jest "Przedwiośnie". W wielu miastach w Polsce i na świecie jednego dnia czytana będzie adaptacja powieści Stefana Żeromskiego autorstwa Andrzeja Dobosza - felietonisty i krytyka literackiego. Ponadto, Para Prezydencka podczas inauguracji proponowała do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości. Znajdują się tam m.in. "Bogurodzica", "Pan Tadeusz", "Dziady cz. III", "Potop" i inne.

– W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Narodowe Czytanie 2018 w Warszawie - program i data

Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Warszawie odbędzie się w sobotę, 8 września 2018 roku. Wydarzenie odbędzie się prawdopodobnie w Ogrodzie Saskim i rozpocznie się o godzinie 12.00. W tej chwili nie są jednak znane szczegóły ani dokładny program Narodowego Czytania 2018 w Warszawie. Będziemy na bieżąco aktualizować ten artykuł, gdy tylko pojawią się potwierdzone informacje.

W pierwszym roku w akcji Narodowe Czytanie wzięło udział 60 miejscowości, w drugim - 750, a w ubiegłym roku - ponad dwa tysiące. "Wesele" było czytane nie tylko w Polsce, ale też w 26 innych krajach, między innymi w Meksyku, Australii, Brazylii, Japonii, Chorwacji, a także na Węgrzech i Ukrainie. 

W 2016 roku Polacy po raz pierwszy, w drodze głosowania internetowego, sami wybrali dzieło, które było przedmiotem akcji. Podobnie było w ubiegłym roku. 

RadioZET.pl/KP