Zamknij

Narodowe Czytanie 2019 - kiedy i jaką lekturę wybrano na Narodowe Czytanie? [TERMIN]

Jolanta Waligóra
14.03.2019 15:12
Narodowe Czytanie 2019 - kiedy i jaką lekturę wybrano na Narodowe Czytanie? [TERMIN]
fot. Mateusz Grochocki/East News

Termin Narodowego Czytania 2019 i lektura to informacje, których poszukuje wiele osób. Tradycyjnie wybór lektury tegorocznej edycji wydarzenia spoczywał na Prezydencie RP Andrzeju Dudzie, który wraz z małżonką dokonał wyboru spośród około stu propozycji tytułów nadesłanych do Kancelarii. Szczegółowe informacje o lekturze Narodowego Czytania 2019 i terminie akcji, można znaleźć poniżej.

Narodowe Czytanie 2019 - TERMIN: kiedy tegoroczna edycja akcji? Jaką lekturę wybrano? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o Narodowym Czytaniu 2019.

Narodowe Czytanie 2019 - TERMIN: kiedy tegoroczna edycja akcji?

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zastanawiają się, kiedy odbędzie się tegoroczna edycja akcji - termin Narodowego Czytania 2019 został ogłoszony. Wiadomo, że wydarzenie odbędzie się 7 września. Tradycyjnie będzie to sobota. Narodowe Czytanie 2019 jak co roku będzie mieć miejsce m.in. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej czy teatrach. Czytać można na różne sposoby - głośno, "pod nosem", publicznie, ale i w domowym zaciszu. Wszystko zależne jest jedynie od naszych preferencji. 

Narodowe Czytanie organizowane jest rokrocznie, począwszy od 2012, przez Prezydenta RP. Na pierwszą lekturę wybrany został "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Później odbyła się akcja czytania utworów Aleksandra Fredry, "Trylogii" Henryka Sienkiewicza", "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. 

Lektura na Narodowe Czytanie 2019 - co wybrano?

Lektura na Narodowe Czytanie 2019 tradycyjnie wybrana została przez Prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Wraz z małżonką dokonał on wyboru spośród około stu propozycji tytułów nadesłanych do Kancelarii. 

Podczas Narodowego Czytania 2019 odbędzie się lektura ośmiu utworów, wybranych przez Parę Prezydencką. Będzie to osiem następujących nowel:

  • Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  • Dym – Maria Konopnicka
  • Katarynka – Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

To klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania – podkreśla Prezydent, zachęcając do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Agata Kornhauser-Duda dodaje, że utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – ale  łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury.

Zagłosuj

Czy wybór lektury na Narodowe Czytanie 2019 jest według Ciebie trafny?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW