Zamknij

Narodowe Czytanie 2020 - DATA: kiedy wypada i jaką lekturę wybrano?

21.08.2020 08:54
Narodowe Czytanie 2020 - DATA: kiedy wypada i jaką lekturę wybrano?
fot. Mateusz Grochocki/East News

Narodowe Czytanie w 2020 roku odbędzie się jeszcze w pierwszej połowie września. Na dziewiątą edycję wydarzenia wybrano głośną powieść Juliusza Słowackiego. Szczegółowe informacje na temat daty Narodowego Czytania 2020 i lektury, którą cała Polska będzie czytać, można znaleźć poniżej.

Narodowe Czytanie 2020 - DATA, LEKTURA: kiedy wypada? Jaką lekturę wybrano? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, kiedy jest Narodowe Czytanie w 2020 roku i jaka lektura.

Narodowe Czytanie 2020 - DATA: kiedy jest dziewiąta edycja akcji?

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zastanawiają się, kiedy odbędzie się tegoroczna edycja akcji - data Narodowego Czytania 2020 została już ogłoszona. Wiadomo, że wydarzenie odbędzie się 5 września. Tradycyjnie będzie to sobota.

Narodowe Czytanie organizowane jest rokrocznie, począwszy od 2012, przez Prezydenta RP. Na pierwszą lekturę wybrany został "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Później odbyła się akcja czytania utworów m.in. Aleksandra Fredry, "Trylogii" Henryka Sienkiewicza", "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.  

Lektura na Narodowe Czytanie 2020 - jaki ma tytuł?

Lektura na Narodowe Czytanie 2020 tradycyjnie wybrana została przez Prezydenta Polski, Andrzeja Dudę. Wraz z małżonką zadecydował, że w tym roku cała Polska będzie czytać "Balladynę" Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie jak co roku będzie mieć miejsce m.in. w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej czy teatrach. Czytać można na różne sposoby - głośno, "pod nosem", publicznie, ale i w domowym zaciszu. Wszystko zależne jest jedynie od naszych preferencji. 

Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji. 

Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

"Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

RadioZET.pl