Zamknij

Jak wybrać dobry kurs językowy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę

Redakcja
23.05.2018 19:30
Jak wybrać dobry kurs językowy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę
fot. Pixabay

Nauka języka obcego nie musi być trudna! Wystarczy odrobina chęci i skuteczna metoda. Czym kierować się przy wyborze dobrego kursu językowego?

Nauka języka obcego nie musi być trudna

Znajomość języków obcych to jedna z podstawowych umiejętności na współczesnym rynku pracy. Im więcej ich znamy, tym lepiej – do tych najpopularniejszych w Polsce należą m.in. angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Jak skutecznie i szybko nauczyć się nowego języka? Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych preferencji i predyspozycji językowych. O ile jednym wystarczy samodzielna nauka słówek z pomocą np. odpowiednich mnemotechnik, o tyle drudzy nie zrobią postępów bez lekcji z native speakerem. Dlatego, jeśli planujemy naukę języków obcych, a chcemy pogodzić ją z pozostałymi obowiązkami, warto zdecydować się na dobry kurs językowy. W gąszczu rynkowych ofert łatwo się zgubić, dlatego podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze tak, aby być potem zadowolonym z efektów.

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Z tymi mnemotechnikami nauka języka obcego to pestka. Wybraliśmy 5 najlepszych

Dwujęzyczny i muzykalny, czyli mózg idealny. Wyniki nowych badań potwierdzają wcześniejsze teorie

1. Sprawdź szkołę językową, którą wybierasz

Szkół językowych oferujących zarówno kursy indywidualne, jak i grupowe jest mnóstwo na rynku. Dlatego naprawdę warto zrobić dokładny research, zanim zdecydujemy się na którąś. Jak się do tego zabrać? Najlepiej zacząć od krótkiego prześledzenia historii danej placówki. Pomocne może być także sprawdzenie opinii na jej temat w sieci. Tu jednak warto pamiętać i o tym, że wiele szkół opłaca pozytywne komentarze. Dlatego najbardziej wiarygodne mogą być recenzje na forach – tu polecamy szczególnie dedykowane grupy na Facebooku. Ważne są także akredytacje, jakie posiadają szkoły językowe. Im więcej certyfikatów, tym lepszy poziom oferowanych kursów. Szkoły z renomą zazwyczaj chętnie chwalą się wykorzystywanymi metodami prowadzenia zajęć, a także wykwalifikowaną kadrą.

SPRAWDŹ KONIECZNIE: Nie możesz nauczyć się języka obcego? Oto 5 największych problemów

2. A może kurs e-learningowy?

Jak wspominaliśmy wyżej, Facebook i fora potrafią rozjaśnić wiele wątpliwości towarzyszących wyborowi najlepszego kursu językowego. To także całkiem niezłe źródło informacji na temat strategii marketingowej szkoły, a ta z kolei może dać nam wiele wskazówek na temat tego, jak skuteczne są oferowane kursy. Regularnie prowadzony fanpage to przede wszystkim dowód na to, że nie trafiliśmy na „firmę krzak”. Tu warto też zastanowić się, czy nie wolimy skorzystać z oferty kursów e-learningowych, a te najłatwiej znaleźć właśnie w sieci i social mediach. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają zbyt mało czasu, aby móc systematycznie docierać na zajęcia na mieście.

online-3412473_1280
fot.

3. Dowiedz się więcej o lektorach

Nie jest żadną tajemnicą, że nawet najbardziej wykwalifikowany nauczyciel nie zawsze potrafi do nas dotrzeć. Przy wyborze kursu języka dobrze jest więc upewnić się, że odpowiada nam prowadzący. Poza czysto zawodowymi kwalifikacjami nie zaszkodzi zapytać o rodzaj wykorzystywanych metod, a także wcześniejsze doświadczenia. Zawsze istnieje możliwość poproszenia o krótkie spotkanie z wybranym przez nas lektorem. Łatwiejszej metody nie znajdziesz.

ZOBACZ TAKŻE:

Jak pokonać barierę językową pomiędzy ludźmi? Nowy pomysł Japończyków

Alkohol może poprawiać zdolności językowe. Jak to możliwe?

4. Zastanów się, jakie masz oczekiwania

Zanim wyłożymy niemałą sumę na wymarzony kurs języka obcego, warto przemyśleć, jakie mamy względem niego oczekiwania. Przygotowujesz się do państwowego egzaminu? A może planujesz wyjazd za granicę? Od tego będzie zależeć, jaka forma kursu będzie w naszym wypadku najbardziej skuteczna. Jeśli wiesz, że najbardziej przyda ci się praktyczna umiejętność płynnej konwersacji w obcym języku, lepiej wybrać kurs z native speakerem. Z kolei ci, którzy myślą o pracy za granicą, powinni rozważyć kursy specjalistyczne. Dużym powodzeniem cieszą się np. angielski biznesowy, a także kursy pod kątem prawa i medycyny.

board-3402310_1280
fot.

5. Postaw na dodatkowe możliwości – certyfikaty i wyjazdy językowe

Nauka języka obcego może być przyjemna – szczególnie jeśli połączymy ją np. z wyjazdem językowym. Takie oferują zazwyczaj szkoły z naprawdę renomą istniejące na rynku od co najmniej kilku lat. Takim jednak najlepiej zaufać, jeśli zależy nam na profesjonalizmie i skuteczności. Zrazić się do nauki niestety nie jest trudno. Dobrze więc zadbać o podtrzymanie swojego zainteresowania. Skuteczną formą motywacji są często certyfikaty językowe, jakie możemy otrzymać na koniec kursu. Nie wszystkie szkoły je oferują! Tymczasem mogą bardzo się przydać. Nierzadko dzięki nim stajemy się o wiele bardziej konkurencyjnymi kandydatami na rynku pracy.

RadioZET/AG

NIE UCIEKAJ JESZCZE! WYBRALIŚMY TEŻ DLA CIEBIE:

Każdy będzie dobrze mówił w obcym języku!

Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego?