Zamknij

Nie udało im się kupić największego w Polsce meteorytu. Będą ich szukać sami!

Redakcja
08.05.2018 15:12
Nie udało im się kupić największego w Polsce meteorytu. Będą ich szukać sami!
fot. PAP

Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nie udało się dojść do porozumienia ze znalazcą „Kruszynki”. Mają jednak alternatywę.

„Kruszynka” to największy meteoryt w Polsce

Swój przydomek „Kruszynka” zawdzięcza wcale nie takim znowu drobnym rozmiarom. Meteoryt waży, bagatela, 271 kg. Znalazło go dwóch poznańskich fascynatów poszukiwań takich rodzajów kamieni — Andrzej Owczarzak i Michał Nebelski. Znalezisko chciał od nich odkupić Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, jednak stronom nie udało się finalnie dojść do porozumienia w tej kwestii. Cena wywoławcza nie należała do niskich. Ponad pół miliona złotych udało się wprawdzie zebrać, jednak właściciel meteorytu i tak nie zgodził się wreszcie na jego sprzedaż uczelni, choć sam jej to wcześniej zaproponował. Obiekt można było jeszcze w marcu 2018 roku podziwiać w Pracowni Muzeum Ziemi UAM.

Czy „Kruszynka” trafi w ręce prywatnego kolekcjonera?

Przedstawicielom uczelni nie udało się dowiedzieć, gdzie aktualnie znajduje się „Kruszynka”. Owczarzak zasłania się tajemnicą handlową, obiecuje jednak podzielić się z mediami informacją o sprzedaży meteorytu innemu podmiotowi, kiedy tylko ta nastąpi. Typuje się, że kamień prawdopodobnie trafi w końcu w ręce prywatnego kolekcjonera. Rozczarowanie nie trwało długo — władze uczelni postanowiły zakupić z zebranych środków zestaw do samodzielnego poszukiwania meteorytów. Koszt takiego sprzętu to około 200 tys. złotych — warunki do poszukiwań uniwersytet ma jednak praktycznie idealne.

Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko

Znajdujący się w północnej części Poznania teren Rezerwatu Przyrody Meteoryt Morasko to wyjątkowe miejsce — jedno z nielicznych takich na świecie. Obok siebie występują tu zarówno meteoryty, jak i kratery uderzeniowe, spowodowane ich upadkiem w wyniku tzw. łańcuszkowego upadku meteorytów, który miał miejsce już ponad 5 tysięcy lat temu. To także największe skupisko kraterów w całej Europie. Choć „Kruszynkę” znaleziono akurat poza terenem rezerwatu, opracowany przez studentkę UAM model upadku meteorytu pozwolił uczelni określić z dużym prawdopodobieństwem, gdzie mogą znajdować się podobne obiekty. Jak szuka się takich kamieni, możecie sami zobaczyć na wideo powyżej. My życzymy studentom udanych łowów!

RadioZET.pl/AG

TAKŻE MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Najdłuższe zaćmienie Księżyca w XXI wieku już w lipcu. To może być ostatnie, jakie zobaczysz

Powstaje najdokładniejsza mapa Drogi Mlecznej. Polacy też mają swój udział!