Zamknij

Nie wysypiacie się? Przyczyną może być wasz pies

Redakcja
05.09.2018 17:55
Nie wysypiacie się? Przyczyną może być wasz pies
fot. Shutterstock

Jeśli ostatnio nie wysypiacie się zbyt dobrze, a jesteście też posiadaczami psa, być może to on jest źródłem waszych problemów.

Nie powinniśmy wpuszczać psa do łóżka

Jeśli macie problemy ze snem, a posiadacie także psa, to on może być przyczyną waszych kłopotów. Jak to możliwe? Okazuje się, że spanie z domowym pupilem w jednym łóżku może niekorzystnie wpływać na jakość naszego snu. Badacze z niezależnej kliniki medycznej Mayo Clinic wzięli pod lupę jakość snu 40 dorosłych właścicieli psów, przy czym żaden z nich nigdy nie cierpiał na żadne zaburzenia snu. Ich sen monitorowano przez tydzień, dzieląc ich na dwie grupy: członkowie jednej dzielili łóżko z domowym pupilem, a drudzy pozostawiali psa na jego posłaniu na podłodze.

Zobacz także

Zobacz także

Z psem w łóżku się nie wyśpicie

A przynajmniej porządnie, jak dowodzą wyniki eksperymentu. Okazuje się, że wskaźnik efektywności snu u osób, które spały ze swoim psem w jednym łóżku, wynosił średnio 80%, podczas gdy u pozostałych około 83%. Jeśli teraz myślicie, ze 3% to żadna różnica, to faktycznie nie jest to wiele, jednak efektywność snu nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na jego jakość.

Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej regularności cyklów sennych. Głównym problemem u osób, które nie nauczyły swojego pupila, aby nie wchodził na ich łóżko, było ich wiercenie się podczas snu. Kiedy pies gwałtownie zmieniał pozycję, lub zaczynał "biegać" w trakcie snu, najczęściej budził też właściciela. A już kilkakrotne takie wybudzenie się z głębokiego snu ma spory wpływ na naszą koncentrację i samopoczucie w trakcie dnia. Dzieje się tak dlatego, że sen dzieli się na dwie fazy: REM i NREM. Pierwsza to faza głębokiego snu, trwająca raptem...15 minut. Poprzedza ją jednak faza NREM, która trwa średnio 80-100 minut. Tylko ich połączenie gwarantuje nam efektywny wypoczynek - właśnie z tego powodu jakość snu właścicieli sypiających ze swoimi psami w jednym łóżku była gorsza. Dlatego lepiej jednak zafundować naszemu psiemu przyjacielowi miękkie i wygodne posłanie, najlepiej poza naszą sypialnią.

Tak mówi nauka, ale co na to serce?

RadioZET.pl/źródło:Vice/AG

Zobacz także

Zobacz także