Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy jest i jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem?

12.04.2019 15:22

Kiedy jest Niedziela Palmowa 2019? Zwyczajem związanym i kojarzonym z tym świętem jest przede wszystkim święcenie palm w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Sprawdzamy dokładną datę Niedzieli Palmowej w 2019 roku i przedstawiamy szczegółowe informacje na temat Niedzieli Męki Pańskiej.

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy jest i jakie zwyczaje wiążą się z tym świętem? fot. SHUTTERSTOCK

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy wypada Niedziela Męki Pańskiej? Co symbolizuje? Jak się obchodzi to święto? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i sprawdzamy szczegółowe informacje o Niedzieli Palmowej.

Niedziela Palmowa 2019 - kiedy wypada Niedziela Męki Pańskiej? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy Niedziela Palmowa 2019, tradycyjnie wraz z początkiem marca poszukuje wiele osób. Jest to święto ruchome, dlatego data Niedzieli Palmowej co roku może wypadać w innym terminie - musi to być pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Zawsze jednak dzień ten przypada na 7 dni przed Wielkanocą. W 2019 roku Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, wypadnie 14 kwietnia. To właśnie wtedy rozpocznie się Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa 2019 - jest handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 14.04]

Niedziela Palmowa - symbolika, zwyczaje, obchody

Głównym zwyczajem w Niedzielę Palmową jest święcenie w kościele wielkanocnej palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Taka palemka to także symbol odradzającego się życia. Kiedyś wykonywano ją samodzielnie m.in. z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na kupno gotowej już palmy. W Niedzielę Palmową w niektórych miastach odbywają się także specjalne procesje z tej okazji. 

Zagłosuj

Wykonujesz wielkanocną palmę samodzielnie?

Święto to rozpoczyna także okres przygotowań duchowych do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest średniowiecza.

Co ciekawe, od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. 

RadioZET.pl/JW

Oceń