Zamknij

Niedziela Palmowa 2020 - kiedy jest, co to za święto i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA]

Jolanta Waligóra
02.04.2020 14:40
Niedziela Palmowa 2020 - kiedy jest, co to za święto i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Niedziela Palmowa tym razem przypadnie w pierwszej połowie kwietnia. Zwyczajem związanym i kojarzonym z tym świętem jest przede wszystkim święcenie palm w kościele na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Szczegółowe informacje na temat tego, co to za święto Niedziela Palmowa, kiedy jest w 2020 roku i jakie zwyczaje wiążą się z Niedzielą Męki Pańskiej, można znaleźć poniżej.

Niedziela Palmowa 2020 - DATA: kiedy jest Niedziela Męki Pańskiej? Co symbolizuje? Jak się obchodzi to święto? Jakie zwyczaje się z nim wiążą? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Niedziela Palmowa i kiedy jest w 2020 roku.

Niedziela Palmowa 2020 - kiedy jest Niedziela Męki Pańskiej? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy Niedziela Palmowa 2020, tradycyjnie wraz z początkiem marca poszukuje w sieci wiele osób. Jest to święto ruchome, dlatego data Niedzieli Palmowej co roku może wypadać w innym terminie - musi to być pomiędzy 15 marca a 18 kwietnia. Zawsze jednak dzień ten przypada na 7 dni przed Wielkanocą.

W 2020 roku Niedziela Palmowa, nazywana także Niedzielą Męki Pańskiej, wypadnie 5 kwietnia. To właśnie wtedy rozpocznie się Wielki Tydzień.

Niedziela Palmowa 2020 - MSZA: czy jest obowiązkowa i gdzie obejrzeć w TV? [TRANSMISJA]

Niedziela Palmowa - co to za święto i jakie zwyczaje się z nim wiążą? [OBCHODY]

Głównym zwyczajem w Niedzielę Palmową jest święcenie w kościele wielkanocnej palmy na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Taka palemka to także symbol odradzającego się życia. Kiedyś wykonywano ją samodzielnie m.in. z trzciny, wierzby, ziół, bukszpanu oraz sztucznych i suszonych kwiatów. Obecnie jednak coraz więcej osób decyduje się na kupno gotowej już palmy. W Niedzielę Palmową w niektórych miastach odbywają się także specjalne procesje z tej okazji. 

Zagłosuj

Wykonujesz wielkanocną palmę samodzielnie?

Liczba głosów:

Święto to rozpoczyna także okres przygotowań duchowych do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest średniowiecza.

Co ciekawe, od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży. 

RadioZET.pl/JW