Słuchaj
Tomasz Kasprzyk, Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niedziele handlowe CZERWIEC 2019 - WYKAZ. Kiedy sklepy będą otwarte? [KALENDARZ]

21.06.2019 12:40

Niedziela handlowa w czerwcu 2019 wypadnie tylko raz, na koniec miesiąca. Wszystko za sprawą pojawienia się jeszcze większych ograniczeń w handlu w 2019 - od początku tego roku niedziele handlowe w każdym miesiącu wypadać będą raz, z nielicznymi wyjątkami. Poniżej przedstawiamy kalendarz i wykaz niedzieli niehandlowych i handlowych w czerwcu 2019. Kiedy otwarte będą sklepy, a kiedy zamknięte? 

Niedziele handlowe CZERWIEC 2019 - WYKAZ. Kiedy sklepy będą otwarte? [KALENDARZ] fot. SHUTTERSTOCK

Czerwiec 2019 - WYKAZ niedziel handlowych i niehandlowych w tym miesiącu. Kiedy sklepy będą czynne w niedzielę, a kiedy będą zamknięte? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy dokładne daty i sprawdzamy kalendarz niedzieli handlowych w czerwcu 2019.

Czerwiec 2019 - DNI WOLNE: kiedy nie idziemy do pracy i szkoły? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe CZERWIEC 2019 - WYKAZ. Kiedy otwarte sklepy? 

Niedziele handlowe w czerwcu 2019 to temat, który z uwagi na początek miesiąca, jest coraz częściej poruszany. W 2019 roku niedziele handlowe, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, będą wypadać tylko raz - w ostatnią niedzielę miesiąca. Zatem w czerwcu 2019 sklepy otwarte w niedzielę będą jedynie 30 czerwca. W tym terminie czynne będą zarówno większe supermarkety, galerie handlowe, jak i mniejsze sklepiki osiedlowe.

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

Poniżej zamieszczamy szczegółowy kalendarz niedzieli handlowych w czerwcu 2019.

6 czerwiec

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Czerwiec 2019: niedziele niehandlowe. Kiedy zamknięte sklepy?

Jak wspominaliśmy i pokazuje powyższy wykaz, niedziela handlowa w czerwcu 2019 wypadnie tylko raz - 30 czerwca. W ten dzień otwarte będą m.in. galerie handlowe, supermarkety, sklepiki osiedlowe itp. Sklepy w niedzielę 30 czerwca czynne będą w regularnych godzinach.

16 czerwca 2019 - niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 16.06]

Z kolei niedziele z zakazem handlu w czerwcu 2019 wypadną w pierwszą, drugą, trzecią i czwartą niedzielę miesiąca - 2, 9, 16 oraz 23 czerwca. W tym dniach zamknięta będzie większość sklepów. Dodatkowo zakaz handlu w czerwcu 2019 obowiązywać będzie także 20 czerwca, kiedy to wypada Boże Ciało. Jest to dzień ustawowo wolny.

21 czerwca 2019 - wolne od szkoły i pracy w dzień po Bożym Ciele 2019?

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend? 

RadioZET.pl/JW

Oceń