Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2018 - kiedy otwarte sklepy? [KALENDARZ]

14.12.2018 09:28

Niedziele handlowe w grudniu 2018. Kiedy otwarte sklepy, a kiedy zamknięte? Tradycyjnie wraz z początkiem miesiąca wiele osób zaczyna zastanawiać się, w które niedziele będzie można wybrać się na zakupy, a w które obowiązywać będzie zakaz handlu. Przedstawiamy kalendarz niedzieli niehandlowych i handlowych w grudniu 2018.

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2018 - kiedy otwarte sklepy? [KALENDARZ] fot. PIXABAY

Grudzień 2018: niedziele handlowe - kalendarz. Kiedy otwarte sklepy? Przedstawiamy wszystkie najistotniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej zadawanych pytań.

» Grudzień 2018: dni wolne - kiedy wypadają dni wolne od pracy i szkoły? «

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2018. Kiedy otwarte sklepy? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w grudniu 2018 to temat, który z uwagi na początek miesiąca, jest coraz częściej poruszany. Tradycyjnie niedziele handlowe wypadają dwa razy w miesiącu - zarówno w pierwszą, jak i w ostatnią. Natomiast w grudniu 2018 niedziele handlowe wypadają aż cztery razy. Sklepy otwarte będą nie tylko w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca (2.12 i 30.12), ale i w trzecią 16.12 oraz w czwartą 23.12. Nie musimy zatem obawiać się, że nie zdążymy zakupić świątecznych prezentów dla bliskich na czas. Poniżej zamieszczamy kalendarz niedzieli handlowych w grudniu 2018 (źródło: kalbi.pl).

grud

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie wraz z początkiem marca br. Od tej chwili, w każdym miesiąca sklepy otwarte będą w dwie niedziele - pierwszą i ostatnią (wyjątkiem jest m.in. grudzień). W kolejnych latach ma pojawić się więcej ograniczeń. Od 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca. W 2020 roku natomiast ma wejść w życie całkowity zakaz handlu w niedzielę, z wyjątkiem kilku dni w roku.

» Grudzień 2018: święta - Wigilia, Boże Narodzenie, Mikołajki, Sylwester [KALENDARZ] «

Grudzień 2018: niedziele niehandlowe. Kiedy zamknięte sklepy?

Jak już wspominaliśmy powyżej, niedziele handlowe w grudniu 2018 wypadają cztery razy - 2.12, 16.12, 23.12, 30.12. W te dni otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i supermarkety czy mniejsze sklepiki osiedlowe. Sklepy będą czynne w regularnych godzinach.

» Zima 2018 - kiedy pierwszy dzień zimy kalendarzowej i astronomicznej? «

Z kolei niedziela niehandlowa w grudniu 2018 wypada w drugą niedzielę miesiąca - 9.12. W tym dniu zamknięta będzie większość sklepów.

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

» Zakaz handlu w niedzielę 2018: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend? «

RadioZET.pl/JW

Oceń