Zamknij

Niedziele handlowe GRUDZIEŃ, 29.12.2019: kalendarz. Kiedy otwarte sklepy? [TERMINARZ, WYKAZ]

Jolanta Waligóra
27.12.2019 12:55
Niedziele handlowe GRUDZIEŃ 2019: kalendarz. Kiedy otwarte sklepy? [TERMINARZ, WYKAZ]
fot. SHUTTERSTOCK

Kalendarz niedzieli handlowych w grudniu 2019 to temat, na który informacji poszukuje wiele osób. Wyjątkowo w tym miesiącu wypadnie nie jedna niedziela handlowa, a trzy - w pozostałe natomiast obowiązywać będzie zakaz handlu. Poniżej przedstawiamy wszelkie informacje o niedzielach handlowych w grudniu 2019 oraz ich szczegółowy wykaz.

Niedziele handlowe i niedziele niehandlowe: GRUDZIEŃ 2019 - KALENDARZ. Kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę? Kiedy sklepy będą nieczynne? Ile razy w tym miesiącu wypadnie niedziela handlowa, a ile z zakazem handlu? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy szczegółowy wykaz niedzieli handlowych w grudniu w 2019 roku.

Niedziele handlowe - grudzień 2019: KALENDARZ. Kiedy otwarte sklepy?

Wyjątkowo niedziele handlowe w grudniu 2019 wypadną nie raz, a aż trzy razy w miesiącu. W pozostałe niedziele natomiast obowiązywać będzie zakaz handlu. Wszystko za sprawą pojawienia się jeszcze większych ograniczeń w handlu w 2019 - od początku tego roku niedziele handlowe w każdym miesiącu wypadać będą raz, z nielicznymi wyjątkami, tak jak to ma miejsce na przykład w grudniu.

Szczegółowy wykaz niedziel handlowych w grudniu 2019 przedstawia się następująco:

  • 15 grudnia
  • 22 grudnia
  • 29 grudnia

W niedziele handlowe w grudniu w 2019 roku otwarte będą zarówno większe supermarkety takie jak Biedronka, Tesco, Lidl, Auchan, Kaufland czy Carrefour, stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie, galerie handlowe, jak i wiele mniejszych sklepików osiedlowych, Żabki itp.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy kalendarz niedziel handlowych w grudniu 2019. Zachęcamy do zapoznania się z naszym terminarzem.

12 grudziem

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawiły się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy są czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy).  

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ] 

Niedziele niehandlowe - GRUDZIEŃ 2019. Kiedy zamknięte sklepy? [WYKAZ]

Jak wspominaliśmy i pokazuje powyższy kalendarz, niedziele handlowe w grudniu 2019 wypadną w trzecią, czwartą oraz piątą niedzielę w miesiącu. Sklepy w tych terminach czynne będą w regularnych godzinach.

Z kolei niedziele z zakazem handlu w grudniu 2019 wypadną w pierwszą oraz w drugą niedzielę miesiąca, tj. 1 i 8 grudnia. W tym dniach zamknięta będzie większość sklepów. Nieczynne będą zarówno supermarkety takie jak Biedronka, Tesco, Lidl, Auchan czy Kaufland, jak i galerie handlowe. Dodatkowo zakaz handlu obowiązywać będzie także 25 i 26 grudnia, czyli w Boże Narodzenie oraz w drugi dzień świąt.

Grudzień 2019 - dni wolne. Kiedy wypada wolne od pracy i szkoły? [KALENDARZ]

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany, Freshmarkety, Carrefoury Express czy sklepy sieci Globi. W takim wypadku za ladą musi stanąć sam właściciel lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie lub o dzieło. 

Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zagłosuj

Popierasz ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW