Zamknij

Niedziele handlowe KWIECIEŃ 2019 - KALENDARZ niedziel niehandlowych [WYKAZ]

Jolanta Waligóra
24.04.2019 09:16
Niedziele handlowe KWIECIEŃ 2019 - KALENDARZ niedziel niehandlowych [WYKAZ]
fot. PIXABAY

Niedziele handlowe w kwietniu 2019 wypadną aż dwa razy. Choć w tym roku pojawiły się jeszcze większe ograniczenia w handlu - od początku 2019 niedziele handlowe w każdym miesiącu wypadać będą tylko raz - to od tej reguły są nieliczne wyjątki, m.in. w kwietniu. Kiedy otwarte sklepy, a kiedy zamknięte? Przedstawiamy kalendarz niedzieli niehandlowych i handlowych w kwietniu 2019.

Niedziele handlowe KWIECIEŃ 2019: WYKAZ niedziel handlowych i niehandlowych w tym miesiącu. Kiedy sklepy będą zamknięte, a kiedy otwarte? Przedstawiamy dokładne daty i sprawdzamy kalendarz niedzieli handlowych w kwietniu 2019.

Niedziele handlowe KWIECIEŃ 2019 - KALENDARZ: kiedy otwarte sklepy w kwietniu?

Niedziele handlowe w kwietniu 2019 to temat, który z uwagi na początek miesiąca, jest coraz częściej poruszany. W 2019 niedziele handlowe, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, będą wypadać tylko raz - w ostatnią niedzielę miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Takim miesiącem jest m.in. kwiecień 2019, w którym niedziele handlowe wypadną aż dwa razy. Sklepy będą otwarte zarówno w Niedzielę Palmową 14.04, jak i 28.04. Poniżej zamieszczamy kalendarz niedziel handlowych w kwietniu 2019.

28 kwietnia 2019 - niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 28.04]

4 kwiecień

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Kwiecień 2019: niedziele niehandlowe - WYKAZ. Kiedy zamknięte sklepy? 

Jak pokazuje powyższy kalendarz, niedziele handlowe w kwietniu 2019 wypadną dwa razy - 14 i 28 kwietnia. W te dni otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i supermarkety czy mniejsze sklepiki osiedlowe. Wszystkie sklepy czynne będą w regularnych godzinach.

Z kolei niedziele niehandlowe w kwietniu 2019 wypadną w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca - 7.04 i 21.04. W tych dniach zamknięta będzie większość sklepów. Dodatkowo zakupów nie zrobimy także 22 kwietnia. Wtedy to wypada Lany Poniedziałek znany także jako Śmigus Dyngus, który jest dniem ustawowo wolnym. Z kolei w Wielką Sobotę, 20 kwietnia, czyli na dzień przed Wielkanocą, wszystkie duże sieci handlowe czynne będą maksymalnie do godziny 14:00.

Lany Poniedziałek 2019: sklepy. Godziny otwarcia sklepów 22.04

Zagłosuj

Popierasz ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend?

RadioZET.pl/JW