Zamknij

Niedziele handlowe MAJ 2019 - WYKAZ niedziel handlowych i niehandlowych [KALENDARZ]

Jolanta Waligóra
24.05.2019 11:45
Niedziele handlowe MAJ 2019 - WYKAZ niedziel handlowych i niehandlowych [KALENDARZ]
fot. PIXABAY

Niedziele handlowe w maju 2019 wypadną tylko raz. Wszystko za sprawą pojawienia się jeszcze większych ograniczeń w handlu w 2019 - od początku tego roku niedziele handlowe w każdym miesiącu wypadać będą tylko raz, z nielicznymi wyjątkami. W pozostałe niedziele obowiązywać będzie zakaz handlu. Kiedy otwarte sklepy, a kiedy zamknięte? Przedstawiamy kalendarz i wykaz niedzieli niehandlowych i handlowych w maju 2019.

MAJ 2019 - WYKAZ niedziel handlowych i niehandlowych w tym miesiącu. Kiedy sklepy będą zamknięte, a kiedy otwarte? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy dokładne daty i sprawdzamy kalendarz niedzieli handlowych w maju 2019.

» Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? «

Niedziele handlowe MAJ 2019 - WYKAZ: kiedy otwarte sklepy? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w maju 2019 to temat, który z uwagi na początek miesiąca, jest coraz częściej poruszany. W 2019 roku niedziele handlowe, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, będą wypadać tylko raz - w ostatnią niedzielę miesiąca. Zatem w maju 2019 niedziela handlowa wypadnie 26.05. Poniżej zamieszczamy szczegółowy kalendarz niedzieli handlowych w maju 2019.

Dzień Matki 2019 - PROMOCJE, kody rabatowe, przeceny i obniżki w sklepach [26.05]

5 maj
fot.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Maj 2019: niedziele niehandlowe. Kiedy zamknięte sklepy? 

Jak wspominaliśmy i pokazuje powyższy wykaz, niedziela handlowa w maju 2019 wypadnie tylko raz - 26 maja. W ten dzień otwarte będą zarówno galerie handlowe, jak i supermarkety czy mniejsze sklepiki osiedlowe. Sklepy w niedzielę 26 maja czynne będą w regularnych godzinach.

26 maja 2019 - niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 26.05]

Z kolei niedziele niehandlowe w maju 2019 wypadną w pierwszą, drugą i trzecią niedzielę miesiąca - 5, 12 oraz 19 maja. W tym dniach zamknięta będzie większość sklepów. Dodatkowo w dwa dni -  1 maja w Święto Pracy i w Święto Konstytucji 3 Maja - również obowiązywać będzie zakaz handlu.

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

» Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend? «

Zagłosuj

Popierasz ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW