Zamknij

Niedziele handlowe PAŹDZIERNIK 2019 - KALENDARZ: kiedy otwarte sklepy? [WYKAZ, DATY, LISTA]

Karolina Piotrowska
03.10.2019 09:51
Niedziele handlowe PAŹDZIERNIK 2019 - KALENDARZ: kiedy otwarte sklepy? [WYKAZ, DATY, LISTA]
fot. Shutterstock

Niedziele handlowe w październiku 2019 - kalendarz, wykaz i daty, kiedy sklepy będą otwarte, a kiedy zamknięte udostępniamy poniżej. Sprawdzamy szczegółowe informacje dla tych, którzy szukają odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące niedziel handlowych w październiku 2019.

Niedziele handlowe PAŹDZIERNIK 2019 - KALENDARZ: kiedy otwarte sklepy? Wykaz, daty, lista i informacje, kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę, a kiedy będą zamknięte. Sprawdzamy szczegóły, a także przedstawiamy dokładne daty i kalendarz niedziel handlowych w październiku 2019.

Niedziele handlowe - PAŹDZIERNIK 2019: KALENDARZ. Kiedy otwarte sklepy? [WYKAZ]

Niedziele handlowe w październiku 2019 to temat, który co miesiąc interesuje Polaków. W szczególności jest to ważna informacja dla tych, którzy w ciągu tygodnia nie mają czasu na zrobienie większych zakupów spożywczych i nie tylko. W 2019 roku niedziele handlowe, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, będą wypadać tylko raz - w ostatnią niedzielę miesiąca z nielicznymi wyjątkami. Zatem w październiku 2019 sklepy otwarte w niedzielę będą tylko raz. W tym terminie czynne będą zarówno większe supermarkety, galerie handlowe, jak i mniejsze sklepiki osiedlowe (jeśli prowadzą one sprzedaż w niedzielę).

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

Poniżej zamieszczamy szczegółowy kalendarz niedziel handlowych w październiku 2019 i niedziel niehandlowych:

Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy).

Gang Słodziaków 2019 - od kiedy, do kiedy trwa akcja w Biedronce i jakie są pluszaki? [CENA]

Październik 2019 - niedziele niehandlowe: kiedy zamknięte sklepy? [DATY]

Jak widać, zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych w październiku 2019 wypadnie tylko raz - 27 października. W ten dzień otwarte będą m.in. galerie handlowe, supermarkety, sklepiki osiedlowe itp. Sklepy w niedzielę 27 października czynne będą w regularnych godzinach.

Z kolei niedziele z zakazem handlu w październiku 2019 wypadną w pierwszą, drugą i trzecią niedzielę miesiąca - 6, 13 i 20 października. W tym dniach zamknięte będzie większość sklepów.

Przypominamy jednak, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu.

Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto wcześniej zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. Po raz pierwszy sklepy zostały zamknięte 11 marca 2018. Najwięcej niedziel z zakazem handlu w 2018 roku wypadło w kwietniu - były to aż cztery dni.

RadioZET.pl/KP