Zamknij

Niedziele handlowe STYCZEŃ 2020 - KALENDARZ. Kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę?

Jolanta Waligóra
30.12.2019 10:28
Niedziele handlowe STYCZEŃ 2020 - KALENDARZ. Kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę?
fot. PIXABAY

Niedziele handlowe w styczniu 2020 to temat, na który informacji poszukują wszystkie osoby, które zastanawiają się, w które dni obowiązywać będzie zakaz handlu, a które niedziele w styczniu w 2020 roku będą handlowe. W tym miesiącu tylko raz w niedzielę otwarte będą sklepy. Szczegółowy terminarz niedziel handlowych w styczniu 2020, można znaleźć poniżej.

Niedziele handlowe STYCZEŃ 2020 - TERMINARZ: kiedy sklepy są otwarte w niedzielę w 2020 roku? W które dni obowiązywać będzie zakaz handlu, a które niedziele w 2020 w styczniu będą handlowe? Co warto wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy szczegółowy kalendarz niedziel handlowych w styczniu 2020 i niedziel niehandlowych.

Niedziele handlowe STYCZEŃ 2020 - kiedy otwarte sklepy w niedzielę? [KALENDARZ]

Informacje na temat tego, kiedy sklepy są otwarte w niedzielę w styczniu 2020, szczególnie interesują wiele osób. Nic dziwnego, w końcu w 2020 roku wprowadzone zostały jeszcze większe ograniczenia w handlu. W 2020 niedziele handlowe wypadać będą tylko siedem razy w roku, a w pozostałe niedziele natomiast obowiązywać będzie zakaz handlu.

Niedziela handlowa w styczniu 2020 wypadnie raz. Sklepy otwarte w tym miesiącu będą jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca, tj. 26 stycznia. W pozostałe naturalnie obowiązywać będzie zakaz handlu.

Szczegółowy terminarz niedziel handlowych w styczniu 2020 przedstawia się następująco:

  • 26 stycznia 2020

W niedziele handlowe w styczniu w 2020 roku otwarte będą zarówno większe supermarkety takie jak Biedronka, Tesco, Lidl, Auchan, Kaufland czy Carrefour, galerie handlowe, stacje benzynowe, kwiaciarnie, piekarnie, galerie handlowe, jak i wiele mniejszych sklepików osiedlowych, Żabki itp.

Niedziele handlowe 2020 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

STYCZEŃ
fot.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawiły się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy były czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy).  

Niedziele niehandlowe styczeń 2020 - TERMINARZ: kiedy zamknięte sklepy w niedzielę?

Jak wspominaliśmy i pokazuje powyższy kalendarz, niedziela handlowa w styczniu 2020 wypadnie w ostatnią niedzielę w tym miesiącu. Sklepy w tym terminie czynne będą w regularnych godzinach.

Z kolei niedziele z zakazem handlu w styczniu 2020 wypadną w pierwszą, drugą oraz trzecią niedzielę miesiąca, tj. 5, 12 i 19 stycznia. W tym dniach zamknięta będzie większość sklepów. Nieczynne będą zarówno supermarkety takie jak Biedronka, Tesco, Lidl, Auchan czy Kaufland, jak i galerie handlowe. Dodatkowo zakaz handlu obowiązywać będzie także 1 oraz 6 stycznia 2020, czyli w Nowy Rok oraz w Święto Trzech Króli.

1 stycznia 2020 - SKLEPY: jakie sklepy będą otwarte w Nowy Rok 2020? [ŻABKA, GLOBI]

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu 2020 przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany, Freshmarkety, Carrefoury Express czy sklepy sieci Globi. W takim wypadku za ladą musi stanąć sam właściciel lub pracownik zatrudniony na umowę zlecenie lub o dzieło. 

Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zagłosuj

Popierasz ustawę o zakazie handlu w niedzielę?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW