Zamknij

Niedziele handlowe WRZESIEŃ 2019 - KALENDARZ. Kiedy otwarte sklepy? [WYKAZ]

Jolanta Waligóra
06.09.2019 15:04
Niedziele handlowe WRZESIEŃ 2019 - KALENDARZ. Kiedy otwarte sklepy? [WYKAZ]
fot. SHUTTERSTOCK

Niedziela handlowa we wrześniu 2019 wypadnie tylko raz, na koniec miesiąca. Wszystko za sprawą pojawienia się jeszcze większych ograniczeń w handlu w 2019 - od początku tego roku niedziele handlowe w każdym miesiącu wypadać będą raz, z nielicznymi wyjątkami. Poniżej przedstawiamy kalendarz niedzieli handlowych we wrześniu 2019. Kiedy otwarte będą sklepy, a kiedy zamknięte? 

Wrzesień 2019 - niedziele handlowe i niedziele niehandlowe: KALENDARZ. Kiedy sklepy będą otwarte w niedzielę, a kiedy będą zamknięte? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy dokładne daty i sprawdzamy kalendarz niedzieli handlowych we wrześniu 2019.

Niedziele handlowe - WRZESIEŃ 2019: KALENDARZ. Kiedy otwarte sklepy? 

Niedziele handlowe we wrześniu 2019 to temat, który z uwagi na początek miesiąca, jest coraz częściej poruszany. W 2019 roku niedziele handlowe, w przeciwieństwie do ubiegłego roku, będą wypadać tylko raz - w ostatnią niedzielę miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Zatem we wrześniu 2019 sklepy otwarte w niedzielę będą jedynie 29 września. W tym terminie czynne będą zarówno większe supermarkety, galerie handlowe, jak i mniejsze sklepiki osiedlowe.

Niedziele handlowe 2019 - KALENDARZ: kiedy sklepy będą czynne w niedzielę? [TERMINARZ]

Poniżej zamieszczamy szczegółowy kalendarz niedziel handlowych we wrześniu 2019.

9 wrzesień
fot.

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę zaczęła obowiązywać z początkiem marca 2018 roku. Zgodnie z nowymi zapisami w 2018 roku tylko pierwsza i ostatnia niedziela w miesiącu ze wszystkich były dniami handlowymi. W kolejnych latach pojawią się kolejne ograniczenia. W 2019 sklepy będą czynne tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z nielicznymi wyjątkami. Z kolei od 2020 roku handel będzie obowiązywał tylko w dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w cztery ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia (chyba że w tych dniach wypada święto wolne od pracy, co może zdarzyć się np. w kwietniu w przypadku Wielkanocy). 

Gang Słodziaków 2019 - od kiedy, do kiedy trwa akcja w Biedronce i jakie są pluszaki? [CENA]

Wrzesień 2019 - niedziele niehandlowe. Kiedy zamknięte sklepy?

Jak wspominaliśmy i pokazuje powyższy kalendarz, niedziela handlowa we wrześniu 2019 wypadnie tylko raz - 29 września. W ten dzień otwarte będą m.in. galerie handlowe, supermarkety, sklepiki osiedlowe itp. Sklepy w niedzielę 29 września czynne będą w regularnych godzinach.

Z kolei niedziele z zakazem handlu we wrześniu 2019 wypadną w pierwszą, drugą, trzecią i czwartą niedzielę miesiąca - 1, 8, 15 i 22 września. W tym dniach zamknięta będzie większość sklepów. 

Przypominamy, że ustawa o zakazie handlu przewiduje kilkanaście wyjątków. W niedziele bez handlu otwarte mogą być m.in. sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, piekarnie, lodziarnie, apteki, stacje benzynowe czy urzędy pocztowe. Dodatkowo czynne mogą być sklepiki osiedlowe, Żabki, Lewiatany oraz Freshmarkety. W tej sytuacji decyzję dotyczącą otwarcia podejmuje właściciel lub ajent sklepu. Informacja o otwarciu w niedzielę zazwyczaj jest na kilka dni wcześniej wywieszana na drzwiach lokalu. W przeciwnym wypadku warto zapytać o godziny otwarcia sklepu sprzedawcy.

Zakaz handlu w niedzielę: wyjątki - gdzie zrobimy zakupy w weekend? 

Zakaz handlu w niedzielę będzie jednym z głównych tematów kampanii wyborczych przed jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu.

RadioZET.pl/JW