Zamknij

Niedźwiedzie grizzly znowu na liście zagrożonych gatunków

Redakcja
28.09.2018 14:58
Niedźwiedzie grizzly znowu na liście zagrożonych gatunków
fot. Wikimedia Commons

Sąd w Montanie przywrócił zamieszkujące amerykański park narodowy Yellowstone niedźwiedzie grizzly na listę zagrożonych gatunków. Tym samym oddalono ubiegłoroczną decyzję prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa o wykreśleniu grizzly z listy objętych ochroną zwierząt.

Grizzly znowu na liście zagrożonych gatunków zwierząt

Decyzją sądu w amerykańskiej Montanie przywrócono zwierzęta na listę zagrożonych gatunków. Zdaniem ekspertów niedźwiedzie grizzly zamieszkujące amerykański park narodowy Yellowstone nadal powinny być objęte specjalnym nadzorem. Ubiegłoroczną decyzję Służb ds. Rybołówstwa i Ochrony Przyrody, które na wniosek prezydenta USA Donalda Trumpa wykreśliły gatunek z listy, nazwano „kapryśną i opartą na nierzetelnych faktach naukowych”. Dzięki reakcji sądu udało się wstrzymać tymczasowo pierwsze od ponad 40 lat pozwolenie na legalny odstrzał grizzly. „To wielki dzień dla ekologów, niedźwiedzi i wszystkich tych, którzy przyjeżdżają do Yellowstone specjalnie po to, aby zobaczyć grizzly w ich naturalnym środowisku” – komentował Tim Preso, prawnik organizacji pozarządowej Earthjustice.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Niedźwiedzie grizzly w Yellowstone nadal będą objęte ochroną

To właśnie Earthjustice wniosło skargę na podjętą w 2017 roku decyzję o wykreśleniu grizzly z listy chronionych zwierząt. Populacja tych zwierząt zaczęła maleć już w połowie XIX wieku, głównie na skutek zjawiska tzw. wylesiania, które doprowadziło do znaczącego zmniejszenia się powierzchni naturalnych habitatów niedźwiedzi grizzly. „To nasza odpowiedzialność. Grizzly nie mogą same się bronić, to my musimy przemówić w ich imieniu” – dodawał przewodniczący plemiona Indian Cheyenne, w imieniu których również wniesiono skargę, Lawrence Killsback. Przywrócenie grizzly do grona zagrożonych gatunków zwierząt jest ich zdaniem szansą nie tylko na przetrwanie niedźwiedzi, ale i docelowe ponowne odbudowanie liczebności ich populacji. 

RadioZET.pl/źródło:Motherboard/AG

Zobacz także

Zobacz także