Zamknij

Niższy PIT 2020 - od kiedy, ile wynosi po zmianie i co daje niższa stawka PIT?

Karolina Piotrowska
03.04.2020 14:59
Niższy PIT 2020 - od kiedy, ile wynosi po zmianie i co daje niższa stawka PIT
fot. Shutterstock

Niższa stawka PIT dotyczy wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. W związku z tym w poniższym tekście zebraliśmy najważniejsze informacje, m.in. ile wynosi niższa stawka PIT, kogo dotyczą zmiany i jakie są korzyści dla pracowników.

Niższy PIT 2020 - od kiedy, ile wynosi po zmianie i co daje niższa stawka PIT? Ile zyskasz dzięki obniżeniu stawki PIT? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla podatników.

PIT 2020 - do kiedy rozliczyć się i złożyć PIT za 2019 rok? [TERMINARZ, DATA]

Niższy PIT 2020 - od kiedy, ile zyskasz i ile wynosi po zmianie?

Niższa stawka PIT oraz podwyższone koszty uzyskania przychodów weszły w życie od 1 października 2019 roku. Od tego momentu stawka PIT została zmniejszona z 18% do 17%, natomiast podwyższeniu uległy koszty uzyskania przychodów.

Poniżej na przykładzie konkretnych wynagrodzeń zostało wyjaśnione, ile zyskasz dzięki niższej stawce PIT i o ile więcej pieniędzy zostanie w portfelu podatnika.

Jeśli uzyskujesz przychody z pracy, to dzięki obniżeniu o 1 pkt procentowy stawki PIT i przy uwzględnieniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, zysk wyniesie:

nizszy pit 2020 stawki
fot.

Tabela  - zysk po obniżeniu o 1 pkt procentowy stawki PIT i przy uwzględnieniu podwyższonych kosztów uzyskania przychodów; źródło: www.podatki.gov.pl/pit/nizszy-pit/

Co daje pracownikowi niższa stawka PIT?

Dzięki obniżeniu stawki PIT z 18% do 17% i podwyższeniu kosztów uzyskania przychodów nastąpi zmniejszenie kosztów pracy, a tym samym tzw. klina podatkowego (czyli różnicy między pieniędzmi, które pracownik dostaje "na rękę", a kwotą, którą na jego zatrudnienie wydaje firma).

Niższa stawka PIT dotyczy wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej. Obniżka dotyczy zatem przychodów uzyskiwanych m.in.:

  • ze stosunku pracy
  • z działalności wykonywanej osobiście, w tym z umów zlecenia i o dzieło
  • z działalności gospodarczej osób fizycznych
  • z emerytury i renty
  • z praw majątkowych.

Nowa skala podatkowa 2020 przedstawia się następująco:

Podstawa obliczenia podatku (zł) Podatek wynosi:
ponad do
  85 528 17% minus kwota zmniejszająca podatek
85 528   14 539 zł 76 gr
+ 32% nadwyżki ponad 85 528 zł
 

Bez zmian pozostanie degresywna kwota wolna od podatku (wynosząca od 8 000 zł do 0 zł).

Progi podatkowe 2020 - brutto czy netto? Tabela i informacje dla małżonków

Kwota zmniejszająca podatek 2020 - co to jest, ile wynosi i jak obliczyć?

PIT 2020 rozliczamy za przychody uzyskane w 2019 roku. Pamiętajmy, że  pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT 11 najpóźniej do dnia 28 lutego 2020 roku za rok poprzedzający, czyli rok 2019.  Zwrot podatku następuje w terminie nawet 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego w urzędzie skarbowym.

Ulga podatkowa 2020 - dla kogo, co to jest i ile wynoszą odliczenia od podatku PIT? [KWOTA]

RadioZET.pl/podatki.gov.pl/KP