Zamknij

Nagroda Nobla 2018: Fizyka. Nagrodzono innowacyjną technikę laserową znaną jako "optyczna pęseta"

Redakcja
02.10.2018 17:32
Nagroda Nobla 2018: Fizyka. Nagrodzono innowacyjną technikę laserową znaną jako "optyczna pęseta"
fot. YouTube

Laureatami Nagrody Nobla w 2018 roku za osiągnięcia na polu fizyki została trójka naukowców: Amerykanin Arthur Ashkin, Francuz Gerard Mourou i Kanadyjka Donna Strickland. Jakie odkrycie nagrodzono?

Tydzień noblowski 2018

Tzw. "tydzień noblowski", podczas którego poznajemy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w 5 dziedzinach nauki właśnie trwa. Dziś do informacji podano trzy nazwiska laureatów na polu fizyki. Połowa głównej nagrody, którą jest kwota 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 4 milionów polskich złotych, trafiła w ręce Arthura Ashkina. Drugą połowę podzielono pomiędzy Donnę Strickland oraz Gerarda Mourou. Nagrodzona technika jest "przełomowym odkryciem na polu fizyki laserowej". 

Dzięki "optycznej pęsecie" możliwe jest wychwytywanie za pomocą wiązki lasera atomów, molekuł i cząsteczek organizmów żywych, a także manipulacja tymi komórkami, bakteriami i innymi wirusami w taki sposób, aby móc lepiej badać ich właściwości bez uszkadzania ich. To odkrycie może prowadzić do opracowania nowatorskich terapii, dedykowanych leczeniu np. opornych na antybiotyki wirusów.

Jak podkreślał profesor Mats Larsson, członek Komitetu Noblowskiego: "w ręce ludzkości trafiło nowe narzędzie, które umożliwi nam obserwację i kontrolę skomplikowanej i delikatnej maszynerii życia". Kiedy udzielał wywiadu po ogłoszeniu wyników przyznał, że dziedzina, którą zajmuje się na co dzień laureat tegorocznej Nagrody przez wielu była uznawana dotychczas za "wizję rodem z science-fiction".

Zobacz także

Nagroda Nobla 2018

Znalezienie się w gronie noblistów to jeden z największych zaszczytów, jaki może przypaść w udziale badaczowi. Tegoroczne ogłoszenia laureatów są więc pilnie obserwowane przez świat - już jutro, 03.10 poznamy nazwisko laureata Nagrody Nobla z chemii. W czwartek 04.10 słynne drzwi Sali Giełdy w gmachu Akademii Szwedzkiej na Starym Mieście w Sztokholmie pozostaną jednak zamknięte. Tradycyjnie tego dnia honoruje się laureatów literackiej Nagrody Nobla, której w tym roku Komitet zdecydował się nie przyznawać w ogóle. Wszystko z powodu skandalu, jaki wywołało oskarżenie o gwałt, wysunięte wobec fotografa i reżysera Jean-Claude'a Arnaulta, męża członkini Akademii Katariny Frostenson. Mężczyzna miał być także odpowiedzialny za przecieki na temat tego, kto w danym roku otrzyma prestiżową nagrodę. W piątek wszystko powróci już jednak do normy, a my poznamy nazwisko tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla 2018.

RadioZET.pl/źródło:NobelPrize;TVN24/AG

WARTO WIEDZIEĆ: Wiemy, kto dostał w tym roku Nagrodę Nobla z medycyny!