Zamknij

Noc Księgarń 2019 - Warszawa, Kraków: kiedy się odbędzie i na czym polega?

Karolina Piotrowska
20.09.2019 08:00
Noc Księgarń 2019 - Warszawa, Kraków: kiedy się odbędzie i na czym polega?
fot. mat. prasowe

We wrześniu 2019 roku w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się pierwsza edycja akcji Noc Księgarń. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych. Sprawdzamy szczegóły i program Nocy Księgarń 2019.

Noc Księgarń 2019 - Warszawa, Kraków: kiedy się odbędzie i na czym polega? Gdzie będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich i kto weźmie w nich udział? Sprawdzamy najważniejsze szczegóły dotyczące pierwszej edycji Nocy Księgarń 2019.

Noc Księgarń 2019 - Warszawa, Kraków: kiedy się odbędzie i gdzie? [DATA]

Popularna Noc Muzeów zainspirowała twórców akcji Noc Księgarń, która po raz pierwszy odbędzie się 20 września 2019 roku. W wydarzeniu weźmie udział ponad 100 księgarń z 44 polskich miast. Do nocnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc może być wymagana wcześniejsza rezerwacja. 

Na czym polega Noc Księgarń 2019? [PROGRAM]

W programie Nocy Księgarń 2019 przewidziano zarówno wydarzenia dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. Część z nich może potrwać nawet do samego rana. Organizatorzy Nocy Księgarń 2019 w Warszawie, Krakowie i innych miastach obiecują nie tylko spotkania autorskie, koncerty, warsztaty, spektakle, słuchowiska czy pokazy filmów, ale też literackie potańcówki czy np. 24-godzinne czytanie "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta. Wszystko to oczywiście po zapadnięciu zmroku. W Warszawie odbędzie się również  Nocny Spacer Literacki szlakiem księgarń i kawiarni literackich.

Jak już wspomnieliśmy, w wielu księgarniach organizowane są spotkania z autorami - swój udział zadeklarowali m.in. Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Anna Kamińska, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch, Paweł Sołtys, Jakub Ćwiek, Ryszard Koziołek, Artur Górski, Kristina Sabaliauskaitė czy Łukasz Lamża. Gośćmi spotkań będą nie tylko autorzy książek, ale także popularyzatorzy nauki, literaturoznawcy, lokalni twórcy i debiutanci.

Spotkanie z Katarzyną Grocholą odbędzie się w Koluszkach, a Szczepan Twardoch spotka się z czytelnikami w Cieszynie. Artur Górski odwiedzi natomiast Pruszków i Legionowo. 

Więcej informacji na temat Nocy Księgarń 2019 i pełny program można znaleźć m.in. na oficjalnej stronie internetowej akcji oraz na fanpage'u na Facebooku.

Organizatorem Ogólnopolskiej Nocy Księgarń jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Organizacja projektu została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

RadioZET.pl/materiały prasowe/KP