Zamknij

Noc Księgarń 2020 - kiedy się odbędzie i na czym polega? [WARSZAWA, WROCŁAW, KRAKÓW]

08.10.2020 14:53
Noc Księgarń 2020 - kiedy się odbędzie i na czym polega? [WARSZAWA, WROCŁAW, KRAKÓW]
fot. Plakat Nocy Księgarń 2020. Autor: Igor Kubik

W październiku 2020 roku w kilkudziesięciu księgarniach w całej Polsce odbędzie się już druga edycja akcji Nocy Księgarń. Wydarzenie, podobnie jak Noc Muzeów, ma na stałe wpisać się w kalendarz ogólnopolskich inicjatyw kulturalnych. Sprawdzamy szczegóły i program Nocy Księgarń 2020.

Noc Księgarń 2020 - Warszawa, Wrocław, Kraków: kiedy się odbędzie i na czym polega? Gdzie dokładnie będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich i kto weźmie w nich udział? Sprawdzamy najważniejsze szczegóły dotyczące kolejnej edycji Nocy Księgarń 2020.

Noc Księgarń 2020 - Warszawa, Kraków: kiedy się odbędzie i gdzie? [DATA]

Popularna Noc Muzeów zainspirowała twórców akcji Noc Księgarń, która po raz pierwszy odbyła się 20 września 2019 roku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 księgarń z 44 polskich miast. W 2020 roku po raz kolejny będzie można skorzystać z okazji i odwiedzić ulubione księgarnie podczas drugiej Nocy Księgarń. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. Tym razem ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie.

Do nocnych stacjonarnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Noc Księgarń jest dla ich właścicieli pretekstem do spełnienia marzeń i zorganizowania nietypowych akcji i wydarzeń dla swoich klientów.

Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Nocy Księgarń jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc może być wymagana wcześniejsza rezerwacja. 

Na czym polega Noc Księgarń 2020? [PROGRAM]

W programie tegorocznej edycji Nocy Księgarń znalazły się m.in. spotkania autorskie, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, wykłady, spacery literackie, specjalny cykl wydarzeń wirtualnych, a przede wszystkim: możliwość odwiedzenia księgarń po zmroku.

Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy czy specjalne produkcje filmowe.

Podobnie jak w ubiegłym roku w Nocy Księgarń 2020 wezmą udział cenieni autorzy, artyści czy twórcy książki dziecięcej. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Dorota Masłowska, Wojciech Drewniak czy Kamil Janicki.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem - biografem autora „Złego”. Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii Tyrmanda.

Program Nocy Księgarń uzupełni także specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce. Specjalna część wydarzeń poświęconych inicjatywie Europejskiego Zielonego Ładu to m.in. warsztaty ekologiczne, wystawa instrumentów z recyklingu czy koncert zespołu Czereśnie.

Więcej informacji na temat Nocy Księgarń 2020 i pełny program można znaleźć m.in.  na oficjalnej stronie internetowej akcji oraz  na fanpage'u na Facebooku.

Organizatorem projektu Noc Księgarń 2020 jest dystrybutor książek OSDW Azymut. Ogólnopolska Noc Księgarń została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

RadioZET.pl/materiały prasowe OSDW Azymut/PAP