Zamknij

Noc spadających gwiazd 2018: kiedy i jak oglądać Perseidy?

Redakcja
28.07.2018 17:20
Noc spadających gwiazd 2018: kiedy i jak oglądać Perseidy?
fot. NASA mat. prasowe

Noc spadających gwiazd. Jak oglądać Perseidy? Gdzie najlepiej będzie widać spadające gwiazdy? Szykuje się kolejne niesamowite widowisko po spektakularnym zaćmieniu Księżyca!

Noc spadających gwiazd 2018

W tym roku niebo nas wyjątkowo rozpieszcza - lipcowe najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca przyniosło spektakularne widoki! Niech wam nie będzie jednak przykro, że to już koniec. Deszcz Perseidów to kolejne niezwykłe astronomiczne widowisko, którego doświadczymy już w nocy z 12 na 13 sierpnia. Tej nocy na polskim niebie będzie widać najwięcej spadających gwiazd, jednak ich mniejsze liczby będzie można obserwować aż do 24 sierpnia.

Zobacz także

Zobacz także

Jak oglądać Perseidy?

Podobnie jak w przypadku zaćmienia, nie będzie nam potrzebne nic poza niezachmurzonym niebem i parą sprawnych oczu. Bardziej zapalonym fanom astronomii polecamy natomiast zwykłą lornetkę, lub niewielki teleskop. Uwaga, warto przemyśleć wycieczkę poza miasto - im mniej miejskich świateł, tym lepsza widoczność zjawisk astronomicznych. Bardziej profesjonalny sprzęt do obserwacji nieba znajdziecie też ewentualnie na licznych wspólnych spotkaniach, organizowanych np. przez warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Zabierzcie bliskich i przyjaciół i ruszajcie zachwycać się unikatowym widokiem!

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz także

Gdzie oglądać Perseidy?

Noc Perseidów ujmowała szczególnie w 2016 roku, kiedy Ziemia znalazła się w samym środku tzw. chmury drobin. Dochodzi do tego mniej więcej co 12 lat i można wtedy zobaczyć wręcz rekordowe ilości spadających gwiazd. Jednak i tym roku widoki mogą być spektakularne - szacuje się, że na polskim niebie będziemy mogli zobaczyć nawet do 90 Perseidów w ciągu godziny! Warto czekać.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także