Zamknij

Noc spadających gwiazd 2019 - kiedy, gdzie i jak oglądać Lirydy w kwietniu?

Jolanta Waligóra
02.04.2019 15:14
Noc spadających gwiazd 2019 - kiedy, gdzie i jak oglądać Lirydy w kwietniu?
fot. PIXABAY

Lirydy 2019, czyli deszcz meteorów, to jedno z pierwszych tego typu zjawisk w tym roku, które będzie można obserwować jeszcze w kwietniu. Dla osób, które chcą jak najlepiej przygotować się do oglądania tego wyjątkowego widowiska, przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nocy spadających gwiazd w kwietniu 2019. Kiedy patrzeć w niebo?

Deszcz meteorów Lirydy 2019 - KWIECIEŃ: kiedy noc spadających gwiazd? Gdzie najlepiej obserwować? W jaki sposób? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o nocy spadających gwiazd w kwietniu 2019.

Lirydy 2019 - kiedy i gdzie oglądać noc spadających gwiazd? [KWIECIEŃ]

Kiedy Lirydy 2019 w kwietniu? Noc spadających gwiazd, inaczej deszcz meteorów, będzie można obserwować pomiędzy 16 a 25 kwietnia, przy czym maksimum roju trwa między 21 a 22 dniem tego miesiąca. Lirydy nie cechują się wysoką aktywnością - szczytowa ilość zdarzeń na godzinę wynosi od 18 do maksymalnie 22 zjawisk, czyli niewiele.

Maksimum Lirydów w kwietniu 2019 roku przypada właśnie w nocy z 21 na 22 kwietnia. Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni, a najłatwiej zlokalizować możemy go, odnajdując najjaśniejszą gwiazdę całego gwiazdozbioru, czyli Wegę o jasności 0,03 mag. Lutnię możemy również w bardzo prosty sposób zlokalizować po tym, że od północy graniczy ona między innymi z gwiazdozbiorem Smoka, a od południa z konstelacjami Liska i Herkulesa. Lokalizacja radiantu roju Lirydów 22 kwietnia 2019 nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom nieobeznanym z położeniem konstelacji na nocnym niebie.

Deszcz meteorów 2019 - KWIECIEŃ: jak obserwować Lirydy?

Lirydy 2019, czyli deszcz meteorów, najlepiej obserwować po godzinie 23:00, ponieważ zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem. Wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Tuż po zachodzie Słońca nie należy liczyć na wysokie liczby godzinne, zdecydowanie warto poczekać do późnych godzin wieczornych, aby móc zaobserwować spadające meteory.

Noc spadających gwiazd w kwietniu 2019 będzie można obserwować gołym okiem, więc nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów do obserwacji. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność. 

RadioZET.pl/KP/JW