Zamknij

Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów?

Karolina Piotrowska
06.05.2020 14:30
Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów? [ETA AKWARYDY]
fot. Shutterstock

Eta Akwarydy 2020 w maju to kolejna noc spadających gwiazd w tym roku. Dla miłośników obserwowania nocnego nieba sprawdzamy, kiedy i gdzie najlepiej obserwować maksimum roju i jak to robić, aby dostrzec jak najwięcej meteorów.

Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów? Deszcze meteorytów z roju eta Akwarydy widoczne są zwykle od połowy kwietnia do końca maja, jednak najciekawszy moment to maksimum roju. Sprawdzamy, kiedy, gdzie i w jaki sposób będzie można go dostrzec na niebie.

Pełnia Księżyca: MAJ 2020 - kiedy i o której Pełnia Kwiatowego Księżyca? [DATA, GODZINA]

Eta Akwarydy - maj 2020: kiedy noc spadających gwiazd?

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, która pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Wodnika, gdzie posiadają one swój radiant. Zjawisko jakim jest tzw. "noc spadających gwiazd" eta Akwarydy można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja, przy czym czas maksymalnej aktywności pojawia się zwykle koło 6 maja.

Maksimum roju eta Akwarydy w maju 2020 będzie można obserwować w nocy z 5 na 6 maja, czyli z wtorku na środę, jednak w kolejnych dniach również będzie można dostrzec duże skupiska tak zwanych spadających gwiazd. Jest to jeden z ciekawszych rojów, ponieważ liczba zjawisk, jakie możemy dostrzec, w ciągu jednej godziny sięga aż 60. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas.

Deszcz meteorytów 2020 - gdzie i jak obserwować niebo w maju?

Aby zobaczyć deszcz meteorów z roju eta Akwarydy 2020 najlepiej rozpocząć obserwacje pomiędzy godziną 2.00 a 4.00. Wtedy gwiazdozbiór Wodnika znajduje się nisko nad horyzontem, a majowa noc spadających gwiazd będzie najlepiej widoczna. Niestety, na większości obszarów w Polsce ten deszcz meteorytów nie będzie widoczny ze względu na duże zachmurzenie nieba. Warto jednak próbować rozpocząć obserwacje w innych dniach, kiedy pogoda się poprawi.

Ciekawostką jest fakt, że rój eta Akwarydy związany jest z jedną z najsłynniejszych komet, czyli z kometą Halleya. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju eta Akwarydy, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem, jednak trzeba wykazać się bardzo dużym refleksem, aby uchwycić to zjawisko.

Zdecydowanie warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. O ile w naszym miejscu zamieszkania pogoda dopisze, będzie to z pewnością interesujący do oglądania widok.

Oprócz deszczu meteorytów z roju eta Akwarydy 2020, w tym roku mogliśmy obserwować także noc spadających gwiazd w kwietniu - Lirydy 2020.

RadioZET.pl/KP