Zamknij

Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów?

Karolina Piotrowska
06.05.2020 14:30
Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów? [ETA AKWARYDY]
fot. Shutterstock

Eta Akwarydy 2020 w maju to kolejna noc spadających gwiazd w tym roku. Dla miłośników obserwowania nocnego nieba sprawdzamy, kiedy i gdzie najlepiej obserwować maksimum roju i jak to robić, aby dostrzec jak najwięcej meteorów.

Noc spadających gwiazd - MAJ 2020: kiedy i gdzie oglądać deszcz meteorytów? Deszcze meteorytów z roju eta Akwarydy widoczne są zwykle od połowy kwietnia do końca maja, jednak najciekawszy moment to maksimum roju. Sprawdzamy, kiedy, gdzie i w jaki sposób będzie można go dostrzec na niebie.

Pełnia Księżyca: MAJ 2020 - kiedy i o której Pełnia Kwiatowego Księżyca? [DATA, GODZINA]

Eta Akwarydy - maj 2020: kiedy noc spadających gwiazd?

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorów, która pochodzi od nazwy gwiazdozbioru Wodnika, gdzie posiadają one swój radiant. Zjawisko jakim jest tzw. " noc spadających gwiazd" eta Akwarydy można obserwować począwszy od 19 kwietnia do 28 maja, przy czym czas maksymalnej aktywności pojawia się zwykle koło 6 maja.

Maksimum roju eta Akwarydy w maju 2020 będzie można obserwować w nocy z 5 na 6 maja, czyli z wtorku na środę, jednak w kolejnych dniach również będzie można dostrzec duże skupiska tak zwanych spadających gwiazd. Jest to jeden z ciekawszych rojów, ponieważ liczba zjawisk, jakie możemy dostrzec, w ciągu jednej godziny sięga aż 60. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie smugi, pozostające na niebie przez "dłuższy" czas.

Deszcz meteorytów 2020 - gdzie i jak obserwować niebo w maju?

Aby zobaczyć deszcz meteorów z roju eta Akwarydy 2020 najlepiej rozpocząć obserwacje pomiędzy godziną 2.00 a 4.00. Wtedy gwiazdozbiór Wodnika znajduje się nisko nad horyzontem, a majowa noc spadających gwiazd będzie najlepiej widoczna. Niestety, na większości obszarów w Polsce ten deszcz meteorytów nie będzie widoczny ze względu na duże zachmurzenie nieba. Warto jednak próbować rozpocząć obserwacje w innych dniach, kiedy pogoda się poprawi.

Ciekawostką jest fakt, że rój eta Akwarydy związany jest z jedną z najsłynniejszych komet, czyli z kometą Halleya. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju eta Akwarydy, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem, jednak trzeba wykazać się bardzo dużym refleksem, aby uchwycić to zjawisko.

Zdecydowanie warto obserwować niebo w tych okresach i wyszukiwać na nich spadających meteorytów. O ile w naszym miejscu zamieszkania pogoda dopisze, będzie to z pewnością interesujący do oglądania widok.

Oprócz deszczu meteorytów z roju eta Akwarydy 2020, w tym roku mogliśmy obserwować także  noc spadających gwiazd w kwietniu - Lirydy 2020.

RadioZET.pl/KP