Zamknij

Lirydy - czerwiec 2020: kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd? [DATA]

Karolina Piotrowska
28.05.2020 15:36
Noc spadających gwiazd - czerwiec 2020: kiedy, gdzie i jak oglądać Lirydy? [DATA]
fot. Shutterstock

Lirydy 2020, czyli tak zwany "deszcz meteorów", to jedno z pierwszych zjawisk tego typu, które będziemy obserwować jeszcze w czerwcu. Noc spadających gwiazd to wyjątkowe widowisko, do którego co miesiąc przygotowuje się wiele osób. Sprawdzamy najważniejsze informacje o spadających meteorach, m.in. kiedy, gdzie i o której godzinie oglądać czerwcowe Lirydy 2020.

Lirydy 2020 - gdzie i jak oglądać deszcz spadających gwiazd w czerwcu? To kolejne z wyjątkowych zjawisk tego typu, które będziemy mogli obserwować na niebie w tym roku. Sprawdzamy, jak odnaleźć czerwcowe Lirydy 2020 na niebie oraz jak obserwować maksimum roju.

Czerwcowe Lirydy 2020 - kiedy i gdzie oglądać noc spadających gwiazd? [CZERWIEC 2020]

Lirydy są rojem bardzo starym, jednak pomimo tego wyróżniają się w miarę ostrym maksimum i krótkim okresem aktywności. Lirydy możemy obserwować zwykle w okresie od 16 do 25 kwietnia, a ich maksimum przypada zwykle 21 i 22 kwietnia. Lirydy nie cechują się wysoką aktywnością - szczytowa ilość zdarzeń na godzinę wynosi od 18 do maksymalnie 22 zjawisk.

Jednak w czerwcu również możemy obserwować na niebie Lirydy. Jest to słaby rój meteorów aktywny od 11 do 21 czerwca. Maksimum czerwcowych Lirydów w 2020 roku przypada w nocy 16 czerwca, a jego aktywność jest nieregularna. Obfitość roju jest zmienna, maksymalnie wynosi 1,3 do 3,5 meteorów/h. Prędkość meteorów z roju wynosi 15 km/s. Rój ten był zaobserwowany po raz pierwszy 15 czerwca 1966 roku przez S. Dvoraka w Kalifornii.

Rój znajduje się w gwiazdozbiorze Lutni, a najłatwiej zlokalizować możemy go odnajdując najjaśniejszą gwiazdę całego gwiazdozbioru, czyli Wegę o jasności 0,03 mag. Lutnię możemy również w bardzo prosty sposób zlokalizować po tym, że od północy graniczy ona między innymi z gwiazdozbiorem Smoka, a od południa z konstelacjami Liska i Herkulesa. Lokalizacja radiantu roju Lirydów 16 czerwca 2020 nie powinna sprawiać większych problemów nawet osobom nieobeznanym z położeniem konstelacji na nocnym niebie.

Noc spadających gwiazd w czerwcu - jak obserwować Lirydy?

Lirydy 2020 najlepiej obserwować po godzinie 23.00, ponieważ zwykle najwięcej meteorów występuje w drugiej połowie nocy i nad ranem. Wówczas radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Tuż po zachodzie Słońca nie należy liczyć na wysokie liczby godzinne, zdecydowanie warto poczekać do późnych godzin wieczornych, aby móc zaobserwować spadające meteory. Lirydy w czerwcu 2020 będzie można dostrzec gołym okiem, więc nie potrzebujemy specjalistycznych sprzętów do obserwacji. Warto jednak wybrać miejsce jak najbardziej zaciemnione lub z małą ilością sztucznego światła, aby uzyskać najlepszą widoczność.

Oprócz deszczu meteorów Lirydy 2020, w tym roku mogliśmy oglądać tzw. "Różowy Księżyc". Pełnia Księżyca w kwietniu 2020 była już czwartą pełnią w tym roku, a jej nazwa pochodzi od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. Rzadziej nazywana jest także "Pełnią Kiełkującej Trawy", "Pełnią Jajeczną" czy "Pełnią Rybną".

Już dziś największa pełnia 2020 roku. Przed nami "Różowy Księżyc"

RadioZET.pl/KP