Zamknij

Noc spadających gwiazd w lipcu 2020 - kiedy i jak oglądać delta Akwarydy?

16.07.2020 14:00
Noc spadających gwiazd w lipcu 2020 - kiedy i jak oglądać delta Akwarydy
fot. Shutterstock

Maksimum roju delta Akwarydy w lipcu 2020, czyli noc spadających gwiazd lub inaczej deszcz meteorów to niezwykłe zjawisko na niebie, które będziemy mogli zobaczyć po raz kolejny już niedługo również w Polsce. O której godzinie i jak najlepiej obserwować lipcowy deszcz spadających gwiazd? Przypominamy daty i godziny, aby przygotować się do tego spektakularnego widoku.

Kiedy, gdzie i jak oglądać noc spadających gwiazd w lipcu 2020, czyli maksimum roju delta Akwarydy? Czy deszcz meteorów będzie widoczny także w Polsce? Sprawdzamy wszystkie najważniejsze informacje dla tych, którzy mają zamiar obserwować niebo podczas maksimum roju delta Akwarydy.

Noc spadających gwiazd - lipiec 2020: kiedy obserwować maksimum roju delta Akwarydy?

W lipcu i sierpniu będziemy mogli obserwować deszcz meteorów z roju Północnych delta Akwarydów. Jest on aktywny od 15 lipca do 25 sierpnia, a jego maksimum przypada na wtorek, 28 lipca. Jego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, czyli jest położony na południe od równika niebieskiego. Południowe delta Akwarydy są rojem związanym z grupą komet muskających Słońce należących do rodziny Krachta lub Machholza. Aktywność tego roju jest określana jako średnia lub wysoka, a obfitość wynosi około czterech meteorów na godzinę. 

Deszcz meteorów roju delta Akwarydów, czyli noc spadających gwiazd w lipcu 2020 najlepiej oglądać w dniach 28 lipca i 8 sierpnia. Największą liczbę spadających gwiazd będzie można zaobserwować właśnie wtedy. W tym czasie zobaczyć można nawet 20 meteorów na godzinę, a jest to tylko wartość przybliżona.

Noc spadających gwiazd w lipcu 2020 - czy będzie widoczna w Polsce?

W Polsce deszcz meteorów widoczny będzie przede wszystkim w dniach 12 lipca - 19 sierpnia, kiedy aktywny jest rój Południowych delta Akwarydów. Jest to jeden z najaktywniejszych letnich strumieni meteorowych. W naszych szerokościach geograficznych radiant jego nie wznosi się wysoko nad horyzont, mimo tego meteory z tego roju są liczne i każdej nocy można ich zaobserwować od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk.

Pogoda na wakacje 2020 w Polsce - jak będzie nad morzem, na Mazurach i w górach?

Maksimum roju delta Akwarydy - jak oglądać noc spadających gwiazd?

Obserwacje nocy spadających gwiazd w lipcu 2020 najlepiej zacząć jeszcze przed północą. Deszcze meteorów roju delta Akwarydy trwają aż do świtu, jednak największą liczbę zjawisk będzie można zobaczyć na około półtorej godziny przed wschodem Słońca, już przy częściowo rozświetlonym niebie.

Warto wcześniej przygotować się do tego widowiska. Żeby obserwacje były udane, należy pamiętać, aby wybrać miejsce zaciemnione, z małą ilością sztucznego światła. Jak już wspomnieliśmy, aktywność roju jest wysoka, a jego obfitość wynosi około 20 meteorów na godzinę.

Im dalej ku północy Polski jesteśmy wysunięci, tym większe prawdopodobieństwo zobaczenia dużej liczby spadających gwiazd. Meteory dobrze jest obserwować kierując wzrok nie w sam radiant roju, tylko kilkanaście stopni od niego. Co ważne, nie potrzebny jest żaden specjalistyczny sprzęt, wszystko można zobaczyć gołym okiem. Podobnie jest z robieniem zdjęć - wystarczy zwykły telefon komórkowy z dobrym aparatem, jednak uchwycenie tej chwili jest niezwykle trudne.

Przed rozpoczęciem obserwacji nieba w trakcie nocy spadających gwiazd w lipcu 2019, czyli maksimum roju delta Akwarydy warto sprawdzić długoterminową prognozę pogody na lipiec i sierpień i upewnić się, że tego wieczoru nie zaskoczy nas zachmurzone niebo lub opady.

Drastyczna zmiana pogody. Do Polski nadchodzi duże ochłodzenie

RadioZET.pl