Zamknij

Urodzinowa niespodzianka NASA. Wysyłają satelitę do korony Słońca

Redakcja
15.06.2018 18:29
Urodzinowa niespodzianka NASA. Wysyłają satelitę do korony Słońca
fot. NASA Sun Science

NASA kończy w tym roku 60 lat. Z tej okazji 31 lipca rozpocznie się niezwykła misja nowego satelity, który ma zbadać koronę Słońca. To pierwsza taka sonda w historii ludzkości!

NASA kończy 60 lat

Sześćdziesiąte urodziny to nie przelewki, dlatego NASA zamierza świętować je z rozmachem. Po raz pierwszy w historii ludzkości zostanie wysłana kosmiczna sonda, która z ogromną prędkością wejdzie w atmosferę naszej najważniejszej gwiazdy. Satelita ma za zadanie zbadać koronę Słońca. Parker Solar Probe zaprojektowano w taki sposób, aby potrafiła wytrzymać bardzo wysokie temperatury i promieniowanie w obrębie korony słonecznej.

Sonda Parker Solar Probe rozpocznie swoją misję 31 lipca

Agencja pragnie zbadać takie zagadnienia jak temperaturę korony słonecznej, wiatr słoneczny, pola magnetyczne Słońca, a także procesy zachodzące na powierzchni gwiazdy i w jej wnętrzu. Aby to umożliwić, sondę wyposażono w specjalną osłonę termiczną, zbudowaną z kompozytów węglowych. Będzie chronić sondę przed skutkami silnego promieniowania gwiazdy. Swoja misję Parker Solar Probe rozpocznie już 31 lipca 2018 roku. Konkretna data startu może jednak ulec jeszcze zmianie, w zależności od warunków pogodowych na przylądku Canaveral, skąd ma wyruszyć rakieta kosmiczna z sondą na pokładzie.

RadioZET.pl/źródło:NASASunScience/AG