Zamknij

Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY]

Redakcja
27.08.2018 10:00
Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY]
fot. PIXABAY

Nowy Kodeks Pracy 2019 prawdopodobnie będzie gotowy jeszcze w tym roku. Proponowane zmiany mają dotyczyć m.in. dni wolnych oraz urlopów na żądanie. Sprawdzamy, kiedy znowelizowany Kodeks Pracy wejdzie w życie i jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone.

Kiedy Nowy Kodeks Pracy 2019 i jakie zmiany? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Wybory samorządowe 2018 - kiedy? [TERMIN, KANDYDACI W WARSZAWIE] «

Kiedy Nowy Kodeks Pracy 2019? [DATA]

Nowy Kodeks Pracy 2019 może wejść w życie już niedługo. Najprawdopodobniej po wakacjach do Sejmu trafi projekt nowelizacji prawa pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zrezygnowało z całkowitej zmiany Kodeksu Pracy, jednak niektóre rozwiązania przygotowane przez ekspertów stopniowo będą wchodzić w życie. Zmiany mają być odczuwalne zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, a dotyczyć mają m.in. urlopów.

» Płaca minimalna 2019 - ile brutto, a ile netto na rękę? [INFORMACJE] «

Nowy Kodeks Pracy 2019: ZMIANY - urlopy

Zmiany w Kodeksie Pracy 2019 przede wszystkim dotyczyć mają urlopów. Każdy pracownik będzie miał do wykorzystania taką samą liczbę dni wolnych, bez względu na staż pracy. Ma to być 26 dni. Zmiana ta jest bardzo korzystna przede wszystkim dla osób, które dopiero co zaczynają swoją ścieżkę kariery. Przypominamy, że obecnie pracownicy z krótszym stażem mogą liczyć na zaledwie 20 dni urlopu. Zmiany w nowym Kodeksie Pracy 2019 dotyczyć mają także niewykorzystanych dni wolnych. Osoby, które nie wykorzystają całego urlopu za dany rok, na nadrobienie zaległości będą miały czas tylko do I kwartału następnego roku. W przeciwnym wypadku niewykorzystany urlop przepadnie. 

» Zaległy urlop 2018: do kiedy wykorzystać? [EKWIWALENT, ZMIANY]

Zmiany w nowym Kodeksie Pracy 2019 mogą dotyczyć także urlopu na żądanie. W dalszym ciągu pracownikowi będzie przysługiwał krótki, 4-dniowy urlop, jednak potrzebę wzięcia wolnego trzeba będzie zgłaszać na 24 godziny wcześniej. Do tej pory zazwyczaj o urlop na żądanie wnioskowano przed rozpoczęciem pracy.

» Kodeks pracy 2019 - ZMIANY: urlopy, czas pracy, nadgodziny [NOWY KODEKS PRACY] 

Nowelizacja Kodeksu Pracy prawdopodobnie będzie gotowa do końca roku. Część propozycji Komisji Kodyfikacyjnej zostanie wykorzystana, jednak na razie nie wiadomo, które elementy pojawią się w kodeksie. "Chcę uspokoić i stworzyć pole do spokojnej decyzji. Jak będziemy mieli ten pierwszy szlif uzgodniony ze stroną społeczną to powiemy, to jest to. Nie chcemy żadnej awantury" - powiedziała Elżbieta Rafalska, minister pracy.

RadioZET.pl/JW