Zamknij

Nowy banknot 20 zł - jak wygląda, gdzie można kupić, za ile? [informacje]

Redakcja
04.09.2018 11:26
Nowy banknot 20 zł - jak wygląda, gdzie można kupić, za ile? [informacje]
fot. nbp.pl

Nowy banknot 20 zł został wprowadzony do obiegu przez Narodowy Bank Polski w piątek, 31 sierpnia 2018 roku w celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to banknot kolekcjonerski z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Jak wygląda, gdzie można go kupić i w jakiej cenie? Sprawdzamy najważniejsze informacje. 

Nowy banknot 20 złotych 2018 - jak wygląda? Gdzie można kupić? Ile kosztuje? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat nowego banknotu 20 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

» Nowy Kodeks Pracy 2019 - kiedy wchodzi? [ZMIANY, URLOPY, PRZEPISY] «

Jak wygląda nowy banknot 20 zł?

Nowy banknot 20 zł "Niepodległość" to banknot kolekcjonerki, który 31 sierpnia 2018 roku wprowadzony został przez NBP w celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Do obiegu trafiło 50 tysięcy sztuk. Na przedniej części, po prawej stronie, znajduje się duży wizerunek Józefa Piłsudskiego. Obok zapisane są dwie daty - 1918 oraz 2018. Ponadto zamieszczona jest na nim odznaka pamiątkowa 1. Brygady Legionów oraz odznaka Polskiej Organizacji Wojskowej. W centralnym punkcie nowego banknotu 20 zł znajduje się odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego napis "niepodległa". 

Z kolei na odwrotnej stronie widnieją barwy narodowe oraz orzeł legionowy, który w szponach trzyma tarczę Amazonek z literą S (strzelcy). Ponadto pojawia się napis "Rzeczpospolita Polska". Jest to nawiązanie do okolicznościowych monet 5 i 10 złotych z 1934 roku, wybitych z okazji 20. rocznicy wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej, których projektantem był rzeźbiarz Stanisław Kazimierz Ostrowski.

prez
fot.

Nowy banknot 20 zł zaprojektowała Agnieszka Próchniak, a jego wymiary to 150 mm x 77 mm.

Nowy banknot 20 zł - gdzie można kupić i w jakiej cenie?

W związku z wprowadzeniem pieniądza do obiegu wiele osób zaczęło szukać informacji na temat tego, gdzie można kupić nowy banknot 20 zł. Sprzedaż banknotu prowadzona jest w oddziałach okręgowych NBP oraz w sklepie internetowym NBP: kolekcjoner.nbp.pl.

Cena nowego banknotu 20 zł kolekcjonerskiego wynosi 75 zł.

RadioZET.pl/JW