Zamknij

Nowy paszport 2018 - od kiedy i czy trzeba wymienić stare dokumenty?

Redakcja
14.11.2018 15:50
Nowy paszport 2018 - od kiedy i czy trzeba wymienić? [WZÓR, CENA, WNIOSEK]
fot. Jan BIELECKI/East News

Nowe paszporty w 2018 roku obowiązują już od początku listopada. Każdy, kto złoży wniosek otrzyma dokument w zmienionej formie. Wzór został przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Nowy paszport 2018 - od kiedy można złożyć wniosek, ile kosztuje, jak wygląda i czy trzeba wymienić stary dokument? Sprawdzamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz najważniejsze informacje na temat zmian: cena, wzór i wniosek o nowy paszport 2018.

Nowy paszport 2018 - od kiedy i gdzie złożyć wniosek?

Każdy, kto od poniedziałku, 5 listopada 2018 złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru. Polski paszport ma być bezpieczniejszy, ponieważ zastosowane w nim rozwiązania będą jeszcze skuteczniej chroniły dokument przed próbą fałszowania.

Obywatel Polski ma możliwość ubiegania się o wydanie dokumentu paszportowego w dowolnym organie paszportowym na terenie całego kraju i za granicą, niezależnie od miejsca zamieszkania/zameldowania.

Wniosek o nowy paszport 2018 można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów można znaleźć na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Czy trzeba wymienić stary dokument na nowy paszport 2018?

Dotychczasowy wzór polskiego paszportu biometrycznego funkcjonuje od 2006 roku. Konieczność zapewnienia wysokiego poziomu zabezpieczeń wymaga, aby średnio raz na dekadę zmieniać jego wzór. Zmiana wyglądu paszportu nie oznacza jednak konieczności jego wymiany przez wszystkich obywateli. Wniosek o nowy paszport 2018 muszą złożyć tylko te osoby, których dokument straci ważność lub zdecydują się wyrobić paszport po raz pierwszy. 

Paszport jest ważny 5 lat od wydania (dla dziecka do 13 lat) lub 10 lat od wydania (dla osoby powyżej 13 lat). Wniosek o wydanie nowego paszportu 2018 należy złożyć:

  • nie później niż 30 dni od zmiany swoich danych (na przykład nazwiska) - jeśli mieszkasz w Polsce,
  • nie później niż 90 dni od zmiany swoich danych (na przykład nazwiska) - jeśli mieszkasz za granicą.

Czas na złożenie wniosku o nowy paszport 2018 liczy się od dnia, w którym:

  • sporządzono akt małżeństwa - jeśli zmieniasz nazwisko po ślubie,
  • otrzymano decyzję od urzędu w sprawie zmiany danych,
  • otrzymano orzeczenie sądu w sprawie zmiany danych,
  • otrzymano zagraniczny odpis aktu małżeństwa.

Osoby, które złożą wniosek o nowy paszport 2018, otrzymają go w terminie do 30 dni.

Cena i wzór nowego paszportu 2018 - ile kosztuje i jak wygląda?

We wzorze nowego paszportu 2018 na poszczególnych stronach znajdują się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole. Zauważalną zmianą będą nowe motywy graficzne stron paszportowych, nawiązujące do obchodzonego w tym roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania - tym samym po raz pierwszy w historii mogliśmy sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił), Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znajdą się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców Polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Polski paszport ma formę książeczki z 40 stronami. Poniżej umieszczamy wzór nowego paszportu 2018 - pierwszej strony okładki (zewnętrznej) i strony z danymi właściciela paszportu.

NOWY PASZPORT 2018 - WZÓR

Nowy paszport 2018 - od kiedy i czy trzeba wymienić stare dokumenty?
fot. Jan BIELECKI/East News
Nowy paszport 2018 - od kiedy i czy trzeba wymienić stare dokumenty?
fot. Jan BIELECKI/East News

Cena nowego paszportu 2018 jest taka sama jak do tej pory. Dla dzieci do 13 lat jest to koszt 30 zł, dla uczniów od 13. roku życia i studentów - 70 zł, a dla dorosłych - 140 zł.

Polski paszport może otrzymać każdy obywatel Polski. Paszport to dokument, który potwierdza naszą tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem można podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

Wyjątkowo polski obywatel może nie dostać paszportu lub można mu go odebrać - na przykład jeśli sąd lub prokuratura skieruje wniosek o odmowę wydania lub unieważnienie paszportu.

RadioZET.pl/KP