O której godzinie pierwsza gwiazdka i kiedy zasiada się do wigilii?

24.12.2018 00:08

O której godzinie pierwsza gwiazdka pojawi się na niebie w Wigilię 2018? O której godzinie zasiada się do wigilii zgodnie z tradycją? Sprawdzamy odpowiedzi na jedne z najczęściej zadawanych pytań przed Świętami Bożego Narodzenia 2018.

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie zasiada się do wigilii? [WIGILIA 2018] fot. Shutterstock

Wigilia 2018 i pierwsza gwiazdka - o której godzinie pojawi się pierwsza gwiazdka na niebie w Wigilię 2018? Sprawdzamy, o której godzinie w tym roku będzie można zasiąść wspólnie do stołu wigilijnego.

» Wigilia 2018: SKLEPY - godziny otwarcia sklepów 24 grudnia 2018 «

Pierwsza gwiazdka - o której godzinie pojawi się na niebie w 2018 roku?

Tak zwana "pierwsza gwiazdka" to tradycja związana z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki wyznacza godzinę rozpoczęcia kolacji wigilijnej. W poniedziałek, 24 grudnia, czyli w Wigilię Bożego Narodzenia 2018 Słońce zajdzie wyjątkowo wcześnie, bo o godzinie 15.26. Oznacza to, że już od około godziny 16.00 będzie można wypatrywać na niebie pierwszej gwiazdki i zasiąść wspólnie do kolacji wigilijnej.

» Wigilia 2018 - wolne 24 grudnia od pracy i szkoły czy nie? «

Wigilia 2018 - o której godzinie zasiada się do stołu wigilijnego?

Tradycja mówi, że wieczerza wigilijna powinna rozpocząć się wraz z nadejściem pierwszej gwiazdki. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa, którą według Biblii ujrzeli Trzej Królowie. Zazwyczaj jednak do kolacji wigilijnej zasiada się dopiero około godziny 18.00. Tradycyjnie wieczerzę rozpoczyna się modlitwą, a następnie jedna osoba czyta fragment Ewangelii Łukasza o narodzinach Jezusa.

» Który fragment Biblii czytamy w Wigilię przed kolacją? [EWANGELIA 24.12]

» Pasterka 2018 - kiedy jest, o której godzinie, co symbolizuje? «

Po kolacji wigilijnej wiele rodzin wybiera się wspólnie na Pasterkę. Msza odbywa się najczęściej około północy, jednak tak naprawdę zależy to od ustaleń poszczególnych parafii. Zdarza się, że rozpoczyna się ona już o 21.00 lub 22:00. Informacje na temat godziny Pasterki zazwyczaj podawane są podczas niedzielnych mszy lub publikowane są na stronie internetowej danej parafii.

» Wigilia - czy jest post 24 grudnia, czy można jeść mięso? «

RadioZET.pl/KP

Oceń