Zamknij

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: jak wymienić stare na nowe?

Redakcja
18.12.2017 14:49
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: jak wymienić stare na nowe?
fot. Pixabay.com

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka prawie każdego aktywnego kierowcę. Wniosek RPO Adama Bodnara został poparty przez Trybunał Konstytucyjny, który zadecydował, że obywatel nie może być obciążany kosztami wymiany prawa jazdy. Jak wymienić stare prawo jazdy na nowe?

Obowiązek wymiany prawa jazdy dotyczy każdego, kto zmienił dane zawarte na prawie jazdy. Dotyczy to na przykład adresu zawartego na dokumencie. W takim przypadku za zmianę opłaty ponosi obywatel. W przypadku wymuszonej zmiany danych, np. poprzez zmianę nazwy ulicy przez miasto - koszty ponosi miasto.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: ile kosztuje?

Obowiązek wymiany prawa jazdy ze starego na nowe dotyczy osób, których dane zawarte na dokumencie uległy zmianie. Od roku 2013 w Polsce zaprzestano wydawania bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy przyznawany termin ważności wynosi 15 lat. Koszt wymiany dokumentu kosztuje 100,50 złotych. Do tej opłaty należy doliczyć koszt badania lekarskiego - 200 złotych, a także 50 złotych za zrobienie nowych zdjęć u fotografa.Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? W przypadku kompleksowych badań, kwota ta będzie wynosiła ok. 350 złotych. W przypadku wymiany dokumentu ze względu na dane zawarte na karcie, kwota będzie wynosiła 150zł.

Nieważne prawo jazdy należy wymienić do 30 dni po zaistnieniu nieścisłości w danych zawartych w dokumencie.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: jakie dokumenty są wymagane?

Do wymiany prawa jazdy potrzebnych jest kilka niezbędnych dokumentów. W skład wymaganych dokumentów do zmiany prawa jazdy wchodzi wypełniony wniosek o wydanie nowego dokumentu, a także kserokopia tego dotychczasowego. Do listy należy dopisać także badania lekarskie (opinię lekarza), zdjęcia o wymiarze 3,5 cm x 4,5 cm. Mogą być identyczne, jak do dowodu osobistego. Na końcu należy dołączyć dowód zapłaty za wydanie nowego dokumentu.

RadioZet.pl/mfind.pl/JH