Zamknij

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020: kiedy jest i czy będzie widoczne w Polsce?

17.06.2020 20:12
zaćmienie Słońca
fot. Pixabay

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020: kiedy dokładnie nastąpi, na czym polega i gdzie w Polsce będzie można je oglądać? Sprawdzamy wszystkie informacje o tym wyjątkowym zjawisku astronomicznym.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 nastąpi już wkrótce. To wyjątkowe zjawisko astronomiczne będące gratką nie tylko dla tych, którzy pasjonują się obserwacją ciał niebieskich. Każde zaćmienie Słońca przyciąga również uwagę osób, które na co dzień nie interesują się tym, co dzieje się na nieboskłonie. Nie inaczej jest z nadchodzącym zaćmieniem. Poniżej więcej szczegółów na ten temat.

Obrączkowe zaćmienie Słońca występuje, kiedy Księżyc nie zasłania w całości Słońca, co skutkuje pojawieniem się jasnej obrączka z czarnym dyskiem Księżyca po środku. Zależnie od miejsca, z którego prowadzona jest obserwacja, może wyglądać to tak, jakby Słońce tworzyło idealny pierścień. Obserwowana wielkość i grubość obrączki zależy od okoliczności. Gdy Ziemia znajduje się w pobliżu peryhelium, a Księżyc blisko apogeum - obrączka jest gruba. Im bardziej zbliżone są obserwowane rozmiary kątowe Księżyca i Słońca, tym obrączka cieńsza.

Obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 - kiedy?

Data obrączkowego zaćmienia Słońca zbliża się wielkimi krokami. To bowiem już 21 czerwca 2020 roku. Jak informuje serwis Astronomia24.com, będzie ono najlepiej widoczne na obszarze Afryki Środkowej, Półwyspu Arabskiego, Pakistanu, Indii, Tybetu, Chin i Tajwanu. Czy to oznacza, że w Polsce nie będzie można go oglądać?

Czy obrączkowe zaćmienie Słońca 2020 będzie widoczne w Polsce?

Dla wszystkich, którzy chcą oglądać nadchodzące zaćmienie, mamy dobrą wiadomość: będzie ono widoczne w Polsce. Zła wiadomość jest taka, że zobaczymy je jedynie na części obszaru Bieszczadzkiego Parku Narodowego "Przełęcz Użocka" i tylko jako bardzo płytkie zaćmienie częściowe.

Wielbicielom zjawisk astronomicznych przypominamy, że niebawem także kolejne zaćmienie Księżyca.